Ay

Ay

ve Temel Sembolikleri

En hızlı kişisel gezegenimiz olan Ay gizlilik doğasıyla öne çıkar. 28,5 günde tamamladığı zodyak döngüsünde değişken yapısıyla bizleri arka planda en fazla etkileyen gök cisimlerinden biridir. 

Ay kaderle bağlantılıdır. Yani bazen pek de değiştirme  imkanı olmayan konuları  belirler. Doğduğumuz ev, ailemiz, kardeşlerimiz, doğuştan bizlere aktarılan genlerimiz, soyumuz, milletimiz, nefes almamız, beslenmemiz, uyumamız gibi istek ve ihtiyaçlarımızı temsil eder. 

Temel Bilgiler
Glifi - Sembolü
Güneş
Yönettiği Burç
yengeç burcu
Yengeç
1 Zodyak Turu
28 Gün
Yüceldiği Burç
boğa burcu
Boğa
Retro Süresi
Retro yapmaz
Dost Gezegen
Venüs
Ortalama Hızı
13°10’36’’
Düşman Gezegen
Satürn
Astrolojide Ay;
Mundane Astrolojide Ay;
 • Kader, Zaman algısı ve zaman, hızlı değişim, bilinçaltı, arka planda gizli işler ile ilgilidir.
 • Gece, korkular, ölüm, vücut sıvıları, bağışıklık, otomatik gösterilen tepkiler, eksiklik ve fazlalık gibi dalgalanmalar, olgunlaşma, çürüme, depolama, biriktirme, dürtüler ile ilgilidir.
 • Hafıza, dna, yeraltı, bakım ve bakım ihtiyacı, beslenme, temel ihtiyaçlarımız, yazı, adaptasyon, mekan Algısı, meslek, maaş, aile, bakıcılar ile ilgilidir. 
 • Gece haritasında anne göstergesi, Erkek haritalarında eş göstergesini temsil eder.
 • Ülkelerde ay halkın genel durumunu temsil eder,
 • Ülkenin en fazla ihtiyaç duyduğu, eksik olduğu konuları bizlere verir.
 • Gizlilik doğası nedeniyle de ülkenin gizli arka plan konularını da anlatacaktır.
 • Halkın geçmişi, kadınları, ülkenin genetik mirası, korkuları, mezarları, soya bağlı yönetimleri, güvenliği, yer altı kaynakları ve mekanlarını yine haritalardaki Ay’ın bulunduğu burç, aldığı açı ve bulunduğu ev bizlere gösterecektir.

Ay’ın temel semboliklerini inceledikten sonra haritalarımızdaki etkilerini daha iyi kavramak adına yöneticiği olan Yengeç burcuna ve yücelimden yönettiği Boğa burcuna göz atalım.

Yengeç Burcu ve Ay;
Boğa Burcu ve Ay;

Ay Yengeç burcunda gizlilik, dürtüsel davranışlar, güvenlik arayışı, sağlık, genetik, değişken dalgalı doğasında ön planda olacaktır.

Boğa burcunda ise dalgalı doğasını ani ve beklenmedik büyük bir şekilde ortaya koyacaktır.

Yengecin soyut doğasının aksine gerçeklik ve realite anlayışı, somutluk, değer algısıyla hareket edebilir. Ayın döngüsel hareketlerinin, toprakla ilişkisini öne çıkaran etkiler göstererek dünyanın doğal döngüsünde tarımı, üretimi ve bereketi de temsil edecektir.

Yengeç Burcu ve Ay Örnekleri
Boğa Burcu ve Ay Örnekleri

Örneklerimizi “Ay Yengeç” sembolizması (yukarıdaki Ay özelliklerini düşünün) anlamında inceleyelim. 

 • Öncelikle İngiltere şüphesiz bu konuda harika bir örnek haritaya sahip. 1 Ocak 1801 kuruluşlu İngiltere’nin Ay’ı Yengeç burcu yerleşimindedir. Burada İngiliz kraliyet ailesini net olarak görebiliyoruz. Üstelik hem kraliyet ailesinin hem de bir hükümetin varlığını da tam karşısındaki Oğlak Güneş’i ile açıklayabiliriz. Bu anlamda Ay Yengeç İngiltere örneğinde “soya bağlı yönetim biçimi”ni açıklıyor.
 • John Davison Rockefeller JR (29 Ocak 1874 – 11 Mayıs 1960) Amerika’nın en zengin adamının tek oğluydu. Standart Oil’in mirasçısı ve günümüze kadar uzanan Rockefeller ailesinin de soyunun kaynağıdır. Rockefeller’lar ile ilgili şehir efsaneleri ya da bizim de emin olamadığımız pek çok söylenti var. Burada soysal aktarım fizik dünyaya da sirayet etmiş ve bu aile “dünyaya hükmeden aile” olarak tanınmıştır. 
 • İtalyan moda tasarımcısı Giorgio Armani (11 Temmuz 1934 doğumlu) dünya çapında tanınan bir modacıdır. Kollektif alandaki Yengeç Ay’ıyla ülkesi İtalya’dan başlayarak dünyanın her yerinde “insanları giydiren” dev bir moda markası yarattı. Ay Yengeç ile gelen güvence (gerek olsa da olmasa da) güdüsüyle müzik, spor, otelcilik alanında da pek çok yatırıma devam etmiştir. (Güneş, Merkür, Ay ve Plüto Yengeç’te, Mars ve Venüs’ü İkizler’dedir.) Kendisi cinsel hayatını da açıklıkla yaşamış ve birlikte olduğu kişi ile uzun yıllar birlikte çalışmıştır. Ek olarak  model Ana Carolina Reston’ın anoreksiya nervoza nedeniyle kendini açlıktan öldürmesinden sonra vücut kitle indeksi (VKİ) 18’in altında olan modelleri yasaklayan ilk tasarımcıydı. (Bkz; Wikipedia)

Ek olarak;

 • Ay Burcu Yengeç olan ABD’nin 26. Başkanı Theodore Roosevelt‘ten de kısaca bahsedelim.  Amerikalılara göre kendisi oldukça önemli bir figürdü. Öyle ki hem iç hem de dış politikalarla kendi ülkesinin çehresini değiştirdiği, halk içinde “kahraman” olarak görüldüğü söylenir. ABD’nin meşhur Rushmore dağında heykeli olan 4 Başkan’dan biridir. Kendisinin aile geçmişi, sağlık durumuyla ilgili sorunları ve siyasi süreçlerini detaylı incelemek isterseniz, buraya linki bırakıyoruz. İnternette araştırırken bazı kesimlerin de kendisinden “Irkçı” olarak bahsettiğini de belirtmek gerek. (Ay Yengeç – Irkçılık) (https://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Roosevelt)
 • Yine belirteceğimiz gibi, pek çok farklı konuda detay almak için farklı kombinasyonlara da bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Ay’ın Yengeç doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  

Öncelikle bir gezegenin bir burçta yücelmesi kavramına açıklık getirelim. Yücelimdeki bir gezegen aniliği, benzersizliği, bir durumun en üst oktavında olma halini, gerçekten yücelmeyi anlatacaktır. 

Ay Boğa burcunda yücelir. Yücelimsel yönetimde olan bu yerleşimde çok spesifik etkiler görülecektir. Kişi Ay ve Boğa semboliklerini diğer bireylerden daha fazla sergileyen bir hikayeye sahip olabilir. 

Ay Boğa burcu yücelim örnekleri;

 • Şüphesiz Boğa’nın Ay yücelimini anlatıp da artık “Kral” olan III.Charles’tan bahsetmemek olmazdı. III. Charles (Charles Philip Arthur George; d. 14 Kasım 1948), Birleşik Krallık ve diğer 14 İngiliz Milletler Topluluğu bölgesinin kralıdır. Hepimizin bildiği üzere herşeye rağmen eninde sonunda gençlik aşkı Camilla Parker Bowles ile evlendi. Dünya sosyal medyası geçmişte olduğu gibi hala çiçeği burnunda kralı, “Prenses Diana’nın eski kocası” ve “Kraliçe Elizabeth’in varisi” olarak da anıyor! Yücelimsel yerleşimli Ay Boğa, Kral’ın hayatında en önemli şeyin “aile” konuları olduğunu anlatıyor, kendisi zaten bir kraliyet mensubu (Ay) fakat burada kadınlar (Boğa) öne çıkan ikinci vurgu oluyor. (Bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/III._Charles
 • Christina María Aguilera (d. 18 Aralık 1980, New York), 6 Grammy Ödülü sahibi Amerikalı pop, gospel, caz ve R&B müzisyeni ve söz yazarıdır. Şüphesiz 80’lerin sonunda doğan herkesin okul defterinde Christina’nın renkli stickerları vardı! Kendisinin şarkılarını dinleyerek ve rakibesi Britney Spears’la rekabetlerini takip etmeyen yoktur. Dört oktavlık ses aralığı ve yüksek notaları sürdürme yeteneği ile tanınması da oldukça ciddi bir vurgudur. Kendisi de bir ses yarışmasına katılarak çıkış yakalamış ve bir kuşağın sesi olarak anılmıştır.  Ayrıca döneminin en güzel kadın şarkıcılarındandır. (Yeteneklerinin tümünü derin incelemek istersek haritasındaki Oğlak Mars’ı ve Yay – Terazi etkilerini de hesaba katmamız gerekecek.) (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Christina_Aguilera)
 • Yine tabiki Meryl Streep’ten de bahsetmemek olmaz! Tüm dünya için keyifle ve hayranlıkla izlenen Meryl Streep “Streep specials” denilen ses ve aksan çalışmaları, “metod” ve “karakter oyunculuğu” başarısı ile tanınır. Yani diğer bir deyişle Ay’ın getirdiği “adaptasyon” vurgusu (annesinin desteğinden de çok bahseder) kariyerine yansımış, pek çok filmde “bir kadının neredeyse her yönünü en iyi haliyle yansıtacak şekilde” yer almış, gelmiş geçmiş pek çok kadın oyuncudan daha çok kazanç sağlamıştır. Yücelime ek olarak Yengeç ve İkizler vurgusu da kendisinin “harika boş bir tuval” olmasını ve her role girmesini sağlayarak büyük başarılar getirmiştir. Öyle ki kendisi modern zamanların en yetenekli ve saygıdeğer oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Meryl_Streep)
 • Önemli bir dipnot olarak; Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “yücelimsel” vurgulara örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  

 

Önemli Not

Bu yazılar “Neo Klasik Astroloji” ekolü esasları baz alınarak yazılmıştır.  Eğer sizler de bu ekol hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Astrolog yazarlarımızın mezun olduğu Astroloji Akademisi kitap ve yayınlarını www.astrolojiakademisi.com‘dan inceleyebilirsiniz.