Başak Burcu

başak burcu

Başak Burcu

ve Temel Sembolikleri

22 Ağustos – 23 Eylül  tarihleri arasında doğan kişilerin güneşi Başak burcunda olacağından, “Başak burcu” kişiler olarak nitelendirilir. Fakat burada Şubat ayının farklı yıllarda gün bazında artıp azaldığını dikkate alırsak bazen 1-2 gün ileri veya geri oynamalar olabilir. 

Temel Bilgiler

Başak burcu Astroloji’de; Mükemmeliyetçi, Eleştirel, Detaycılık, Hizmet Etmek, Hesap – Kitap İşleri, Plan, Hız, Minimalizm, Pratiklik ile ilişkilendirilir. 

Sosyal düzlemde ise; Çalışan Kesim, Kendi İşlerini İfa Edenler (Esnaflar), Parçalanmış ve Kategorize Edilmiş Yerler, Toplumun Genel Düzen – Hizmet İhtiyacını Karşılayanlar, Sağlık Sektörü, Memurlar, Kategorize Etmek, Toprak, Küçükbaş Hayvanlar, Tahıl ve Bakliyat Gibi Taneli Besinleri İfade Eder. Her Türlü Viraller (Virüs, Bakteri),  Psikosomatik Rahatsızlıklar, Mide, Sindirim Sistemi, Bağışıklık ve her türlü tekrar edilen durumlar ile ifade edilir. 

Glifi - Sembolü
başak burcu
Başak
Dönemi
başak burcu
22 Ağustos – 23 Eylül (*)
Yönetici Gezegeni
Merkür
Yücelim Gezegeni
Merkür
Antisya Burcu
koç burcu
Koç
Kontra Antisya Burcu
terazi burcu
Terazi
Karşıt Burcu
Kova burcu
Balık
Vücuttaki Temsil Bölgesi
Kalp, Sırt, Omurga, Genel Enerji Düzeyi
Aydınlık Özellikleri
Pratiklik, Koordinasyon, Hız
Gölge Özellikleri
Küçük hesaplar, Tatminsizlik, Kopyacılık
Başak burcundaki gezegenleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Bir doğum haritasında Başak burcuna düşen gezegenler öncelikle mutlaka yukarıda bahsettiğimiz temalar gibi sembolikler ifade edeceklerdir. Yukarıdaki özelliklere ek olarak da; bu burca düşen gezegenin özelliklerini kombine edip düşünmek gerekir.  

Başak burcunun yönetici ve yücelim gezegenini nasıl değerlendirmeliyiz?

Diğer burçlardan farklı olarak Merkür Neo Klasik Astroloji esaslarına göre bu burçta iki kez söz sahibidir. Pek çok kez kalıplara sokamadığımız Merkür burada da diğerlerine göre farklı bir yerleşim alacaktır. 

Dolayısıyla Başak burcu Merkür’ünde çift vurgulu Merküryen temalar göreceğiz ve zerreye kadar mini parçalara ineceğiz. Detay, küçük ayrıntılar ve tekrarlı sürdürülen pek çok prensip bu burçta kendini daha vurgulu gösterecektir. Merkür semboliklerini incelemek için Merkür gezegeni yazımıza da göz atabilirsiniz.

Merkür Başak yerleşim örnekleri;

Örnekleri Merkür Başak burcu (yukarıdaki Başak burcu özelliklerini düşünün) kapsamında inceleyelim.

  • Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel (19 Ağustos 1883 – 10 Ocak 1971) bir Fransız moda tasarımcısı ve iş kadınıydı. Chanel markasının kurucusu ve isimini marka haline getirmiş birisi olarak, Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde sportif, günlük şıklığı kadınsı stil standardı olarak popülerleştirmesiyle itibar kazandı. Bu moda öncülüğü, ” korseli silüet” tarzını; daha sade, giyip çıkarması çok daha az zaman alan, daha rahat ve daha ucuz, üstelik şıklıktan ödün vermeyen şekilde yaygınlaştırmasıyla başladı. Kendisi moda’ya dair pek çok ” ticari detay” (Merkür) olarak tabir edeceğimiz “aksesuarlar” (mücevher, el çantası, parfüm) üretmeye başladı. Bugün sentetik yapımlı ve dünya çapında kullanımda olan “parfümler”i şüphesiz Merkür’ün iki kez Başak burcu vurgusuna, partiküllü ve sentetik (parfüm) yapısına güzel bir örnektir. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel)
  • 1918–1920 yılları arasında gerçekleşen ve hem küresel hem de ölümcül boyutlara varan İspanyol Gribi Salgını da Dünya Astrolojisi’nde Merkür Başak geçişkenliğine (virüs) iyi bir örnektir. Yücelimde çift vurguyu arıyoruz demiştik. Yine bu grip salgınının Merkür Başak’ın yanlış yansıtma doğasını yansıttığını ve merkez üssü İspanya’ymış gibi İspanyol gribi olarak adlandırılmasını da görüyoruz. Pandemilerde farklı sembolikleri de aramamız gerekir, buradaki örnekte virüs oldukça hızlı yayılması sebebiyle Merkür Başak’a örnektir. (BKZ; https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_flu)
  • Bir başka örneği de yine Dünya astrolojisinden verelim. Geçmiş bilgilerimizden hatırlayacağımız üzere,  1945 yılında Amerika Birleşik Devletleri , sırasıyla 6 ve 9 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirleri üzerinde iki atom bombası patlattı. Bu esnada gökyüzünde Merkür Başak burcu alanında ve duraktaydı. Hiroşima üzerine atılan bombanın adı “Küçük Çocuk” (Little Boy)  ve bu bombanın yapım amacı “hızlı” ve “mutlak imha” (toza çevirme şeklindeydi.  Jüpiter de bu tarihte Başak burcundaydı ve maalesef Hiroşima Bombası günü Ay – Satürn-Venüs Yengeç burcunda (kitlesel ölüm – haritadan silinme, insani kıyım) , Mars – Uranüs İkizler (savaşın ilk defa görülen bir yönü) burcunda kavuşuyordu.  Yengeç ve İkizler antisyası ölüm ve insan yaşamına dair pek çok semboliğe sahiptir. Anın Yükseleninin yine Başak oluşu ve Yengeçlere sekstili de (bu parçalama işlemi insan kitlelerine kıymaya yönelik ve maalesef bilinçle yapılan sonuçları oldukça ağır kasti bir eylem) görünüyor. Güneş Aslan da Plüto’ya oldukça yakındı. İlgilinenler için o ana dair haritanın bilgilerini paylaşıyoruz “6 Ağustos 1945 / 08:16 / JST -9:00 / Hiroshima – Japan“.  Sözün özü hem “anlık hızlı” olarak hem de “sonrasında gelişen radyasyonun insanlar üzerinde yaşanan reaksiyonel süreci olarak” felaket oldu.  (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_bombings_of_Hiroshima_and_Nagasaki)
  • Bir başka örneği de Merkür’ün Kuzey Düğümle ilgisi olan “beşer bilgiler” yansımalarından verelim. Hatırlarsak burada bulunan “yeni formül ve bilgiler” sıkça denenerek sonra literatüre (Güney Düğüm – Jüpiter) giriyor ve toplumsal bilgi açısından depolanıyordu. Yine Başak Merkür’ü için insan icadı sayılar, detay hesaplar, en küçük ayrıntısına kadar irdelenen parçalı yapılar mantığını arayacağız. Sir William Rowan Hamilton (3 Ağustos 1805 – 2 Eylül 1865) İrlandalı bir matematikçi, Trinity College Dublin’de Andrews Astronomi Profesörü ve İrlanda Kraliyet Gökbilimcisiydi. Fizik için hem saf matematik hem de matematik alanında çalıştı. Optik, klasik mekanik ve cebire önemli katkılarda bulundu. Hamilton bir fizikçi olmasa da –kendisini saf bir matematikçi olarak görüyordu– çalışması fizik için, özellikle de Newton mekaniğini yeniden formüle etmesi, şimdi Hamilton mekaniği olarak adlandırılan, büyük önem taşıyordu. Bu çalışma, elektromanyetizma gibi klasik alan teorilerinin modern çalışmasının ve kuantum mekaniğinin geliştirilmesinin merkezinde olduğunu kanıtladı. Saf matematikte, en iyi kuaterniyonların mucidi olarak bilinir. Merkür Başak sembolizmasıyla hayatının günlük aşamasında ne kadar çok detayla tekrar tekrar uğraştığını anlayabiliyoruz. Merkür Başak burada kişisel bir gezegen etkisi taşıyor ve buradan kişinin bir metaya baktığında onun parçalı doğasını görmeye yatkınlığını tahmin edebiliyoruz. Elbette küçük hesapları da her daim yaptığını anlayabiliyoruz. Fakat buraya bir parantez açıp kendisinin Terazi burcunda yücelen Satürn’ünden (uzmanlık) de bahsetmek gerek. Satürn (Teknoloji, sistemler), Uranüs (ilklik) ve Mars (faaliyet alanı) Terazi (bilim, ölçütler, dengeler, iki kutbun birlikteliği arasında köprülük vs) sembolizmasıyla yine bilimsel çalışmalarla ilgilendiğini, bunu “ölçeklere” ve “belirli ölçümlere” dayandırdığını Terazi vurgusundan anlıyoruz. (Bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/William_Hamilton_(matematik%C3%A7i))

Ek olarak;

  • Merkür Başak burcu semboliğine dair; “aldatan, hilebaz, sahtekar ve geçişken doğayı legal olmayan yollarla kullanan” haline de örnek verecek olursak Juan Garcia Abrego‘dan bahsedebiliriz. Juan García Ábrego ( 13 Eylül 1944 ; Cameron County, Teksas , Amerika Birleşik Devletleri ) eski bir Meksikalı uyuşturucu kaçakçısıdır. Bölgenin en eski suç teşkilatı sayılan Körfez Karteli’nin başıydı. Kaçakçılıkları önce içkiyle başladı sonra da uyuşturucu ile devam etti. Kendisinin Retro Merkür’ünün yanısıra Jüpiter’i ve Güneş’i de Başak burcundaydı. Tekrar eden davranış biçimi (kaçakçılık – ek olarak belki kendisi de sıkça kaçırdığı zararlı ürünleri kullanıyordu),  çifte vurguyla insan sağlığına zararlı alışkanlıkları ticari hale getirmesi ve tabi yine “sağlığa zararlı suçlardan” hüküm giymesi de örneklemelerimize dahil. (Satürn Yengeç’i 12 evde -hükümlü- ve uzmanlığı yansımasındaki Uranüs İkizlerle birlikte “insan doğasına ve yasalara aykırı geçişkenler”  sembolizmasını gösteriyor. Burada mafyatik bağlar da var tabiki, daha farklı açılardan incelemek isteyenler için linki bırakıyorum) (Bkz; https://es.wikipedia.org/wiki/Juan_Garc%C3%ADa_%C3%81brego)

Pek çok farklı konuda detay almak için farklı kombinasyonlara da bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Merkür’ün Başak doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.