Boğa Burcu

boğa burcu

Boğa Burcu

ve Temel Sembolikleri

21 Nisan – 21 Mayıs tarihleri arasında doğan kişilerin Güneşi Boğa burcunda olacağından, “Boğa burcu” kişiler olarak nitelendirilir. Fakat burada Şubat ayının farklı yıllarda gün bazında artıp azaldığını dikkate alırsak bazen 1-2 gün ileri veya geri oynamalar olabilir. 

Temel Bilgiler

Boğa Burcu Astroloji’de; Verimlilik, sürdürülebilirlik ve hak edişlerle İlişkilendirilir. Madde, Beden Kuvveti, Maddiyat, Mülkiyet, Güven, Stabilite, İstikrar, İnatçılık, Sadakat, Temkinli olma hali, Sabırlı olmak, Tatmin, Duyusal Hazlar, Yemek gibi temalarla sıklıkla ifade edilir. 

Mundane (Dünya) Astroloji’de; Finans, Para, Değerli Şeyler (Taş, Mücevher, Ürün, Mülk Vs), Konfor Alanı, Fizik Bedeni Kullandıran Sanat Dalları (El Sanatları, Müzik, Plastik Sanatlar Vs), Vücutta Boğaz – Boyun Bölgesi Ve Hassasiyetleri gibi temalardan Boğa Burcu ile bahsederiz.

Glifi - Sembolü
boğa burcu
Boğa
Dönemi
boğa burcu
21 Nisan - 21 Mayıs (*)
Yönetici Gezegeni
Venüs
Yücelim Gezegeni
Ay
Antisya Burcu
aslan burcu
Aslan
Kontra Antisya Burcu
Kova burcu
Kova
Karşıt Burcu
akrep burcu
Akrep
Vücuttaki Temsil Bölgesi
Boğaz, Tiroid, Ense, Hormonlar
Aydınlık Özellikleri
Keyif, Güven, Sürdürmek
Gölge Özellikleri
İnatçılık, Atalet, Hazcılık
Boğa burcundaki gezegenleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Bir doğum haritasında Boğa burcuna düşen gezegenler burada “sahip olma ve istikrarlı olma, madde, beden kuvveti, maddiyat, mülkiyet, güven, stabilite, inatçılık, sadakat, temkinli olma hali, sabır, sebat, tatmin, duyusal hazlar, güç vurgusu, yemek gibi semboliklerle ifade edeceklerdir. 

Bir haritaya bakarken Boğa burcuna düşen gök cisimlerinin etkilerini anlayabilmek adına yukarıdaki özelliklerle bakılan gezegenin özelliklerini kombine edip düşünmek gerekir.  

Boğa burcunun yönetici gezegenini
nasıl değerlendirmeliyiz?
Boğa burcunun yücelim gezegenini
nasıl değerlendirmeliyiz?

Venüs bu burcu yönetir. Ayrıca Venüs Terazi’yi de yönetir fakat bu burçta sosyal, ilişki merkezli, adalet gibi soyuta yönelimli özelliklerden ziyade; daha bireysel, fiziki ya da somut konularla ilgili etkiler verecektir. Venüs semboliklerini incelemek için Venüs gezegeni yazıma göz atabilirsiniz.

Ne demek istiyoruz

Örneklerdeki kişileri Venüsyen etkileri hangi alanda Boğavari şekilde sergiledikleri (yukarıdaki Boğa özelliklerini düşünün) anlamında inceleyelim. 

  • 1 Temmuz 1977 doğumlu Amerikan Aktris Liv Tyler’ı hepimiz (global anlamda) Yüzüklerin Efendisi filminden “Prenses Arwen” olarak tanıdık. Kendi ülkesinde de 20’nin üzerinde filmde oynamış. Döneminin aktrisleri arasında “uzun boylu, düzgün fizikli ve muhteşem bir yüz oranına sahip” olmasından ötürü tercih sebebi olmuş. Ek olarak Givenchy kozmetik markasının 2003 yılından beri yüzü olmaya devam ediyor, hatta markanın kendisine ismini vermiş olduğu bir parfümü de var. Bu anlamda bu noktalardan da Venüs Boğa sembollerinin çıkarımını yapabiliriz. 
  • 11 Mayıs 1904 doğumlu Salvador Dali sürrealist bir ressam olmakla birlikte heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilik gibi sanat alanlarında da eserler veriyordu.Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003’te “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Akademi Ödülü adayı olmuştur. (Kendisinin Boğa burcu vurgusu yüksektir, ayrıca Kova kontraantisyasında Satürn bulunur. Özel hayatında güzel bir erkek bedenine ilgi duyduğu bilinir.)  
  • Leonardo da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519), Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Venüsyen temalarla ne kadar iç içe olduğunu (bilim ve sanatın pek çok alanına ilgisinden) anlayabiliyoruz! 
  • Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Venüs’ün Boğavari doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  

Ay bu burçta yücelir. Yücelimsel yönetimde olan bu yerleşimde çok spesifik etkiler görülecektir. Kişi Ay ve Boğa semboliklerini diğer bireylerden daha fazla sergileyen bir hikayeye sahip olabilir. 

  • Şüphesiz Boğa’nın Ay yücelimini anlatıp da artık “Kral” olan III.Charles’tan bahsetmemek olmazdı. III. Charles (Charles Philip Arthur George; d. 14 Kasım 1948), Birleşik Krallık ve diğer 14 İngiliz Milletler Topluluğu bölgesinin kralıdır. Hepimizin bildiği üzere herşeye rağmen eninde sonunda gençlik aşkı Camilla Parker Bowles ile evlendi. Dünya sosyal medyası geçmişte olduğu gibi hala çiçeği burnunda kralı, “Prenses Diana’nın eski kocası” ve “Kraliçe Elizabeth’in varisi” olarak da anıyor! 
  • Christina María Aguilera (d. 18 Aralık 1980, New York), 6 Grammy Ödülü sahibi Amerikalı pop, gospel, caz ve R&B müzisyeni ve söz yazarıdır. Şüphesiz 80’lerin sonunda doğan herkesin okul defterinde Christina’nın renkli stickerları vardı! Kendisinin şarkılarını dinleyerek ve rakibesi Britney Spears’la rekabetlerini takip etmeyen yoktur. Dört oktavlık ses aralığı ve yüksek notaları sürdürme yeteneği ile tanınması da oldukça ciddi bir vurgudur. Kendisi de bir ses yarışmasına katılarak çıkış yakalamış ve bir kuşağın sesi olarak anılmıştır. (Yeteneklerinin tümünü derin incelemek istersek haritasındaki Oğlak Mars’ı ve Yay – Terazi etkilerini de hesaba katmamız gerekecek.)
  • Yine tabiki Meryl Streep’ten de bahsetmemek olmaz! Tüm dünya için keyifle ve hayranlıkla izlenen Meryl Streep “streep specials” denilen ses ve aksan çalışmaları, “metod” ve “karakter oyunculuğu” başarısı ile tanınır. Yani diğer bir deyişle Ay’ın getirdiği “adaptasyon” vurgusu kariyerine yansımış ve yücelimle gelen büyük başarılar elde etmiştir. Öyle ki kendisi modern zamanların en yetenekli ve saygıdeğer oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. 
  • Önemli bir dipnot olarak; Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “yücelimsel” vurgulara örnek vermek istedim. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağım.  

Genel bilgi; Şüphesiz Boğa burcu etkilerine verilebilecek sayısız örnek mevcuttur. Sizler de bu burcun doğasını anlamak için yukarıdaki açıklamalardan örnek alarak başka haritalarda gözlemleyebilir ve fikir üretebilirsiniz.