Güneş

Güneş

ve Temel Sembolikleri

Güneş Astrolojide önemli bir yer tutar. Pek çok öngörüm tekniği Güneş’in hareketlerinden faydalanılarak uygulanır. 

Bu sayfada Güneş’ten bahsederken önce Güneş için temel sembolikleri, sonrasında da Güneş’in yönettiği burçlarda nasıl etkiler barındırdığını sırasıyla inceleyeceğiz.

Temel Bilgiler
Glifi - Sembolü
Güneş
Yönettiği Burç
aslan burcu
Aslan
1 Zodyak Turu
1 Yıl (365 Gün)
Yüceldiği Burç
koç burcu
Koç
Retro Süresi
Retro yapmaz
Dost Gezegen
Mars
Ortalama Hızı
00°59’08’’
Düşman Gezegen
Satürn
Astrolojide Güneş;
Mundane Astrolojide Güneş;
  • Bilinç, kendimizi ve başkalarını bilmek, farkındalık, idrak etmek, gerçeklik, dürüstlük, adalet, ortaya çıkma ve fark edilme, açıklık, görmek, göstermek, yaratıcılık, yenilik, orijinallik, sanat, organizasyon, gelecek tahminleri, öngörmek
  • Kişilik, kimlik, ego, başarı, bağımsızlık, inisiyatif kullanma, vicdanımız, güç, kavuruculuk, ateş, yönetme, dominasyon, mutluluk, aşk, sağlığımız, yaşam enerjimiz, spor, kalbimiz,otorite figürleri, çocuklar, diktatörler, krallar, gündüz haritasında baba, kadın haritasında eş göstergesidir.
  • Bir ülkenin kimliği, ülkenin başkenti, yönetimi, liderleri, liderlik ruhunu, kahramanlarını,
  • Eğlence anlayışı, eğlence sektörü ve eğlence turizmini, sanatçılar, ünlüler, tiyatrocuları,
  •  Spekülatif konuları içeren meslekler, skandallar, çocukların durumu, okulları bizlere gösterir.

Güneş sistemine dayanan bir yaşam döngüsü içerisindeyiz dolayısıyla GÜNEŞ ve temsil ettiği konular bizlerin, yaşamın canlılığın ve geleceğinin simgesi olacaktır. Güneş döngüsüyle günler, aylar, mevsimler oluşurken, doğa döngüsünde konularımız da farklılaşmakta bu yeniliklerin nihayetinde burçlar oluşmaktadır. Dünyada olduğu gibi, aydınlatma prensibi astrolojide öne çıkar.

Güneş bireysel bazda karakter ve kimliğimizi belirler. Özetlemek gerekirse güneş varsa benliğimiz kimliğimiz canlılığımız var ve bu kimlik beden üzerine ancak içinde bulunduğumuz sistem ve konuları çalışabilir. Tüm Astrologlar geleceği öngörmek için Güneş’in hareketlerinden türetilen öngörü tekniklerini kullanır. 

Güneş’in temel semboliklerini inceledikten sonra haritalarımızdaki etkilerini daha iyi kavramak adına yöneticiği olan Aslan burcuna ve yücelimden yönettiği Koç burcuna göz atalım.

Aslan Burcu ve Güneş;
Koç Burcu ve Güneş;

Güneş semboliklerini baskın ve güçlü olarak gördüğümüz Aslan burcunda; yaşamsal canlılık, aydınlatma prensibi, açıklık fazlaca ön plana çıkarken GÜÇ kendini gösterecektir.

Egonun, benliğin, vicdanın, liderliğin, dominasyonun, gururun, gücü kullanımın, farkındalığın daha önde olduğu, ışığı ile dikkat çekici, apaçık çıkan sembolikleri göreceğiz. 

Ani ve büyük, benzersiz olayları temsil eder dolayısıyla kendini apacık sergilemenin gösterişli haline tanık oluyoruz. Kurtarıcı bir lider pozisyonunda çalışan güneş, burada çocuksu doğasını ve doğallığını ön olana koyacaktır. Aslan burcundan farklı olarak; Koç’un saldırgan doğasından kaynaklı, neşe ve  motivasyonunu da başkalarına sataşarak sağlayabilir. Koç burcunun yöneticisi mars, kalbin(güneşin) pompaladığı kandır. O nedenle koç burçlarının daha hareketli olduğunu da görürüz.  

Aslan Burcu ve Güneş Örnekleri
Koç Burcu ve Güneş Örnekleri

Örneklerimizi “Güneş Aslan” sembolizması (yukarıdaki Güneş özelliklerinin Aslan Burcu versiyonunu düşünün) anlamında inceleyelim.

Fidel Alejandro Castro Ruz 13 Ağustos 1926 – 25 Kasım 2016), 1959’dan itibaren Küba’nın lideri olan Kübalı bir devrimci ve politikacıydı. Hatta kendi ideolojisini paylaşan Che Guevara ve kardeşi Raul Castro ile Küba Devlet Başkanı Fulgencio Batista’yı devirmeyi planladı. (Başarısız oldu). 20. ve 21. yüzyıllarda en uzun süre kraliyet dışı devlet başkanı olarak hizmet veren kişi oldu. Dünya çapında kutuplaşmış görüşlere sahipti. Destekçileri onu, devrimci hükümeti ekonomik ve sosyal adaleti geliştiren ve ABD baskısına karşı dik duran biri olarak görüyordu. Eleştirmenler ona, yönetimi insan hakları ihlallerini , birçok Kübalının göçünü ve ülke ekonomisinin yoksullaşmasını denetleyen bir diktatör olarak tanımlıyordu. Her anlamda “görünen” doğası seveni kadar sevmeyeni olmasına yol açmış. Fakat “yirminci yüzyılın en olağanüstü siyasi figürlerinden biri” olduğu da sıkça belirtilmiş. Bu sembolizmada hem diktatörlük hem de halk kahramanlığı ve bunun oldukça “açıktan” olduğu görülüyor. Bu noktada Ay burcundan emin değiliz fakat Jüpiter – Uranüs Koç, Satürn Yay , Merkür, Güneş ve Neptün Aslan yerleşimleri çok dikkat çekici! Kendisinin yine “adından sıkça söz ettirdiği” kabarık bir geçmiş dökümü var, detayları da buradan okuyabilirsiniz. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Fidel_Castro)

Bir dönem “Banderas gibi adam” tabiri yapıldığını hatırlarsınız. Antonio Banderas bir Aslan Güneş’ine (yanında Uranüs ve aynı burçta Merkür’ü var) sahip! Küçükken “futbol”a oldukça ilgi duymuş fakat sağlık sebebiyle vazgeçip sanata (tiyatro) yönelmiş. Kendisi sonra sinemaya giriş yapmış ve ünü Madonna’nın (onun da Güneş’i Aslandır) onu dünyaya tanıtmasıyla gittikçe globalleşmiş. Bunun yanısıra sanatın pek çok alanında yer aldığı (sahne) malumumuz. Siyasi ve sosyal yapılanmalarda yer almış olduğu (sözü geçen biri oluşu)biliniyor.  Hayatını detaylı incelemek isteyenler için buraya bir Wikipedia link bırakıyoruz. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Antonio_Banderas)

Ek olarak;
Sanata, sahnede olmaya, bilinir tanınır olmaya, lider pozisyonda durmaya ve hayatı açık bir doğada yaşamaya örnek olarak aşağıdaki isimler de güzel bir Aslan Güneş örneğidir.

Arnold Schwarzenegger, Barack Obama, Bill Clinton, Coco Chanel, Dustin Hoffman, Henry Ford, Louis Vuitton, Madonna, Whitney Houston, Robert de Niro, Sean Penn, Eric Bana, Halle Berry, Peter O’Toole, J.K Rowling, Barack Obama, Jennifer Lawrence…

Bir de kendi zamanının tanınan bir kişisi olmak adına bir örnekleme yapalım. IV. John Jacob Astor (13 Temmuz 1864), Amerikalı iş insanı, emlakçı, yatırımcı, mucit, yazardı. Ayrıca İspanyol-Amerikan Savaşı’nda yarbay ve Astor ailesinin önde gelen üyelerindendi. Astor, 15 Nisan 1912 tarihinin erken saatlerinde RMS Titanic’in batmasıyla öldü. Astor, RMS Titanic’teki en zengin yolcuydu (Satürn İkizler – çoklu ticaret uzmanlığı) ve o zaman öldüğünde yaklaşık 87 milyon dolarlık net bir değerle (2019’da 2,3 milyar dolara eşdeğer) dünyanın en zengin insanları arasında olduğu düşünülmekteydi. Astor’un ünü, onu medya, edebiyat ve sahne çalışmalarında, özellikle de Titanik ile ilgili hikayelerde sıkça kullanılan bir karakter haline getirmiş, öyle ki tarih boyunca çekilen tüm Titanic filmlerinde kendisini temsilen bir karakter seçilmiş.  (Bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/IV._John_Jacob_Astor).

Yine belirteceğimiz gibi, pek çok farklı konuda detay almak için farklı kombinasyonlara da bakmamız gerekecek. Haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Güneş Aslan’ın doğasına” örnek vermek istedik. 

Örneklerimizi “Güneş Koç” sembolizması (yukarıdaki Güneş özelliklerinin Koç Burcu versiyonunu düşünün) anlamında inceleyelim. Güneş Koç’ta yücelir. Öncelikle bir gezegenin bir burçta yücelmesi kavramına açıklık getirelim. Yücelimdeki bir gezegen aniliği, benzersizliği, bir durumun en üst oktavında olma halini, gerçekten yücelmeyi anlatacaktır.

Yücelimsel yönetimde olan bu yerleşimde çok spesifik etkiler görülecektir. Kişi Güneş ve Koç semboliklerini diğer bireylerden daha fazla sergileyen bir hikayeye sahip olabilir. Koç Güneş’i bir şeyin ilkini yapacak, alanında teklik ifade edecek ve gözle görünür olacaktır.

Örneklerdeki kişileri “hangi kimlikleriyle” tanıyoruz? Aşağıda Koç burcu Güneşi için örnekler verelim.

Bu örnekler yukarıdaki Güneş semboliklerinin en görünür haliyle ortaya çıkacak. Yani alanında teklik, birincilik, öncülük ve belki de benzersizlik ifade edecektir.

  • Gary Kasparov dünya çapında tanınan ve tarihe geçmiş bir Rus Satranç ustasıdır.
  • Jackie Chan dünya çapında bilinen uzakdoğu dövüş sporları figürlerini filmlerinde kullanmasıyla bilinen bir aktördür.
  • Lady Gaga kendine has stiliyle kabul gören bir şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve aktristtir.
  • Marlon Brando oyunculuğuyla 20.yüzyıla damgasını vuran ek olarak kendi zamanının öncüsü bir aktördür.
  • Robert Downey Junior da en ilginci olsa gerek. Pek çok filmde oynayan Robert Downey Junior’u hepimiz Mars’ın bir sembolü olan “Demir”le anıyoruz. Ona “Demir Adam (Iron Man) diyoruz.. Kendisi de yine günümüzde pek çok projede tercih edilen bir başarılı bir aktördür.


Yukarıdaki örneklerden “başka olmaması”, “sektörlerinde tek olmaları” gibi çıkarımlar yapıyoruz. Böylelikle de Koç burcunun Güneş yücelimine referans vermiş oluyoruz.

Önemli bir dipnot olarak; Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek. Haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “kimliksel” vurgulara örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.

 

Genel bilgi;

Şüphesiz Koç burcu etkilerine sayısız örneğimiz var. Sizler de bu Koç burcu doğasını anlamak için yukarıdaki açıklamalardan örnek alarak başka haritalarda gözlemleyebilirsiniz. Farklı haritalarda fikir üretebilirsiniz.

Önemli Not

Bu yazılar “Neo Klasik Astroloji” ekolü esasları baz alınarak yazılmıştır.  Eğer sizler de bu ekol hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Astrolog yazarlarımızın mezun olduğu Astroloji Akademisi kitap ve yayınlarını www.astrolojiakademisi.com‘dan inceleyebilirsiniz.