Koç Burcu

koç burcu

Koç Burcu

ve Temel Sembolikleri

21 Mart ile 20 Nisan tarihleri arasında doğan kişilerin Güneşi, Koç burcunda olacağından “Koç burcu” olarak nitelendirilir. Fakat burada Şubat ayının farklı yıllarda gün bazında artıp azaldığını dikkate alırsak bazen 1-2 gün ileri veya geri oynamalar olabilir. 

Temel Bilgiler

Koç burcu Astroloji’de; “başlatmak” ile ilişkilendirilir. Atak, cesur, neşeli, direkt iletişim (güdüsel), çocuksu bir enerji, liderlik vasfı, aksiyona geçmek, hızlı tempo, öncülük etmek, birebir ve başabaş mücadele, benmerkezcilik, dışa dönüklük ve gösteriş ile ifade edilir.

Mundane (Dünya) Astroloji’de; liderler, önderlik edenler, askerler, sporcular, aksiyon gerçekleştiren ve öncülükler yapan kişiler, ayrıca saldırılar, patlamalar, yanardağlar ve çarpıcı durumları da aktarmaktadır.

 

Glifi - Sembolü
koç burcu
Koç
Dönemi
koç burcu
21 Mart - 20 Nisan (*)
Yönetici Gezegeni
Mars
Yücelim Gezegeni
Güneş
Antisya Burcu
başak burcu
Başak
Kontra Antisya Burcu
balık burcu
Balık
Karşıt Burcu
Terazi
Vücuttaki Temsil Bölgesi
Kafa bölgesi, Epifiz, Yüz kasları
Aydınlık Özellikleri
İnisiyatifçi, Cesur, Yenilikçi
Gölge Özellikleri
Yıkıcı, Fevri olabilen, Sabırsız
Koç burcundaki gezegenleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Bir doğum haritasında Koç burcuna düşen gezegenler burada “kendi anlattığı konularla ilgili” olmak şartıyla; ataklık, cesaret, coşku, açıklık, direkt iletişim, çocuksuluk, liderlik vasfı, aksiyona geçmek, hızlı tempo, öncülük etmek, enerjinin yükselmesi, birebir ve başa baş mücadele, çözüm odaklı olmak, güdüsel davranışlar, benmerkezcilik, sabırsızlık, dışa dönüklük de ifade edeceklerdir. 

Koç burcunun yönetici gezegenini
nasıl değerlendirmeliyiz?
Koç burcunun yücelim gezegenini
nasıl değerlendirmeliyiz?

Koç burcu Mars yönetimindedir. Ayrıca baktığımızda Akrep burcunu da Mars yönetmektedir. Fakat Akrep burcunda derinlikli hareket eden Mars, Koç burcuna geldiğimizde ise bu özelliklerden ziyade; daha gözle görülebilen, direkt etkiler verecektir. 

Ne demek istiyoruz?

Örneklerdeki kişileri enerjilerini hangi alanda Koçvari harcadıkları (yukarıdaki Koç özelliklerini düşünün) anlamında inceleyelim. 

 • Henry Mancini, tam adı; Enrico Nicola Mancini Amerikalı besteci ve aranjör olmaktadır. Güneş’i Koç burcunda bulunan sanatçı, kariyer hayatında birçok alanda başarılı işler ve ilkler gerçekleştirmiştir. Kendine has bir tarz oluşturan Henry Mancini, bu yönü ile de ilkleri gerçekleştiren ve bulunduğu sektöre yenilikçi bir enerji ile girişi yapan bir müzisyen olmaktadır.  Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Mancini
 • Franz Peter Schubert avusturyalı bir bestecidir. Yaklaşık 600’ün üzerinde lied, 9 senfoni (ünlü “Bitmemiş Senfoni“nin de içlerinde bulunduğu), operalar, çok sayıda oda müziği ve piyano parçaları bestelemiştir. (Enerji bir yere sürekli kanalize olmuş, doğal antisya etkisiyle de tekrarları görebiliyoruz)
 • Clint Eastwood da Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen, yapımcı, bestecidir. Bu güne kadar, 60’tan fazla film ve TV yapımında oynamış, 30 film yönetmiş, 25 filmin yapımcılığını üstlenmiş, 10 filmin müziklerini bestelemiş ve soundtrack’lerine imza atmıştır. Oynadığı karakterler içinde “başına buyruk polis memuru”ndan tutun da pek çok “eril” figür vurgusu vardır. Girişimlerinden anlayacağımız üzere kendi sektöründe pek çok alanda “lider” olarak tanınmış bir kişidir.
 • Yine belirteceğimiz gibi, Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Mars’ın Koçvari doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  

Güneş bu burçta yücelir. Yücelimsel yönetimde olan bu yerleşimde çok spesifik etkiler görülecektir. Kişi Güneş ve Koç semboliklerini diğer bireylerden daha fazla sergileyen bir hikayeye sahip olabilir. 

Ne demek istiyoruz?

Örneklerdeki kişileri “hangi kimlikleriyle” tanıyoruz?

 • Gary Kasparov bir Rus Satranç ustasıdır. 
 • Jackie Chan dünya çapında bilinen uzakdoğu dövüş sporları figürlerini filmlerinde kullanmasıyla bilinen bir aktördür. 
 • Lady Gaga kendine has stiliyle kabul gören bir şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve aktristtir. 
 • Marlon Brando oyunculuğuyla 20.yüzyıla damgasını vuran bir aktördür.
 • Robert Downey Junior da en ilginci olsa gerek, pek çok filmde oynayan Robert Downey Junior’u hepimiz Mars’ın bir sembolü olan “Demir”le anıyor ve ona “Demir Adam (Iron Man) diyoruz. Kendisi de yine günümüzde pek çok projede tercih edilen bir başarılı bir aktördür. 
 • Yukarıdaki örneklerden “başka olmaması”, “sektörlerinde tek olmaları” gibi çıkarımlar yaparsak Koç burcunun Güneş yücelimine referans vermiş oluruz. 
 • Önemli bir dipnot olarak; Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “kimliksel” vurgulara örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.