Satürn

Satürn

ve Temel Sembolikleri

Satürn sosyal gezegenlerden biri olarak haritalarımızda hem sosyal sistemlerle ilişkimizi hem de bireysel olarak sistemlerimizi, sorumluluk ve disiplin yapılarımızı ifade eder. 

Zodyak turunu 30 yılda tamamlarken retro ve durağan pozisyonlarıyla da bizlere revize etmemiz düzeltmemiz gereken kendi doğasındaki konularda fırsatlar da verecektir.

Sümer mitlerinde “Bilge Tanrı” olarak bilinir. Yönetimde söz sahibi olmak yerine kıyımları ve sorunları önleyen bir prensibi vardır. Zekası ve kurnazlığı sayesinde pek çok Tanrı’ya yol göstermesi önemli bir belirteçtir.

Temel Bilgiler
Glifi - Sembolü
Satürn
Yönettiği Burç
oğlak burcu
Kova burcu
Oğlak ve Kova
1 Zodyak Turu
30 Yıl (Yaklaşık)
Yüceldiği Burç
terazi burcu
Terazi
Retro Süresi
4,5 Ay (Yaklaşık)
Dost Gezegen
Venüs
Ortalama Hızı
00°02’01’’
Düşman Gezegen
Ay ve Güneş
Astrolojide Satürn;
Mundane Astrolojide Satürn;
 • Toplumsal gök cisimlerinden biri olarak Toplumsal sistemler ve bu sistemlerle ilişkilerimiz ile ilgilidir.

 • Kurallar, yasalar, kanunlar, cezai yaptırımlar, gece haritalarında baba, uzmanlıklar, engelleyici, sınırlandırıcı, bilim, kararlarımız, sorumluluklarımız, bilgelik, sağduyu, sınır koyabilmek, hayır diyebilmek ile ilgilidir.

 • Teknoloji, icatlar, birleştirme, kalıcılık, sistemler, zaman, nadir ve az Olan şeyler, prensipler gibi konuları temsil edecektir.

 • Ülkedeki Sistemler, Sistem Baskısı, Zor Kararlar, Prosedürler, Resmi İşler, Devlet Daireleri, Antikalar, Yasalar, Sosyal Sınıflar, Organize olan Herşey,

 • Bilim, Teknoloji, Tarihi Eserler, Mimarlar, Mimari Yapılar, Şehir Planlamaları gibi konuları temsil eder 

Satürn’ün temel semboliklerini inceledikten sonra haritalarımızdaki etkilerini daha iyi kavramak adına yöneticiği olan Oğlak ve Kova burcuna ve yücelimde söz sahibi olduğu Terazi burcuna göz atalım.

Oğlak Burcu ve Satürn;
Kova Burcu ve Satürn;
Terazi Burcu ve Satürn;

Satürn Oğlak burcunda toplumsal birleştiricilik, kabul gören kalıcı kurallar ve sistemsel yapıları temsil edecektir. Bu alanı Mars sembolikleri ile de paylaştığından hareketlerin yaptırım getirmesi ya da  onurlandırılması da beraberinde gelir. 

Satürn Kova burcunda da tek başına yöneticilik yaparak saf arketipini sergileyecek. Belirli sınıfların bir araya gelerek oluşturdukları birlikler, toplumun yapısına göre oluşturdukları kurallar bütünlerini (cemiyet – sınıf kuralları), kitlesel etkileşimleri anlatacaktır. 

Yücelimde söz sahibi olduğu Terazi burcunda ise ölçütler, büyük dengeler, teknoloji, bilim gibi daha büyük çaplı mekaniklerde gözle görünür etkileri olacaktır. Burada daha çetrefilli içine siyaseti, sosyal dengeleri, birlikteliklerden doğan ortak sorumluluk ya da kazanımları alan komplike yapıları da göreceğiz.

Oğlak Burcu
ve Satürn Örnekleri;
Kova Burcu
ve Satürn Örnekleri;
Terazi Burcu
ve Satürn Örnekleri;
Örneklerdeki kişileri Satürn Oğlak semboliği açısından (yukarıdaki Satürn özelliklerini düşünün) inceleyelim. 
 • Neil Alden Armstrong‘dan aslında Yengeç burcunun Jüpiter yücelimi konusunda bahsetmiştik.  Şimdi Oğlak Satürn’ü açısından (meslek – uzmanlık) inceleyelim. Armstrong (5 Ağustos 1930 – 25 Ağustos 2012), 1969’da Ay’da yürüyen ilk kişi olarak tanındığını ve Amerikalı astronot ve havacılık mühendisi olduğunu söylemiştik. Aynı zamanda bir deniz havacısı , test pilotu ve üniversite profesörüydü. Ek bilgi; Jüpiteri Yengeç burcundaydı (mekanlar) ve Satürn’ü Oğlak (uzmanlık alanı teknoloji) burcundaydı. Burada “Ay’a ayak basan ilk Amerikalı” olarak tanındığının altını çizelim ve ekleyelim Yengeç burcu yöneticisi sebebiyle Ay mekanları, Jüpiter de “uzay”ı anlatıyor. Kendisinin Pilot olması, ek olarak Uzay Mühendisliği Profesörlüğü yapması, Ulusal Uzay Komisyonunda hizmet vermesi de Satürn Oğlak’ın ifade ettiği “teknolojiyle ilgili uzmanlıkları olduğunu ve devletle ilgili kurumlar aracılığıyla görev yaptığını” açıklıyor.  Ve gayet tabi bunun havacılık alanından geldiği (Jüpiter Yengeç) de gayet açık. Mars’ı da antisyası İkizler’de! Yani mekanlardan (Yengeç), uzaya (Jüpiter) ayak basmış (Mars İkizler) bir Üniversite Profesörü (Satürn Oğlak). Detaylı bilgi almak isterseniz linki buraya bırakıyoruz. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong).
 • Bilim, teknik ve uzmanlıklara William Cook‘tan devam edelim. Cook (27 Ocak 1931 – 15 Nisan 2011) Amerikalı bir girişimci (Yükselen – Mars Aslan ve Kuzey Ay Düğüm Koç), hayırsever (sosyal sorumluluk bilincine sahip; Güneş Kova), tarihi korumacı (Jüpiter Yengeç – Satürn Oğlak – sosyal ve kültürel geçmiş ve Mars Aslanla korunumu), tıbbi ekipman (Merkür Oğlak) üreticisi (Satürn Oğlak – işi / uzmanlığı bu ve Chiron’la kavuşmuş Ay Boğa tıbbi ürün ihtiyacını karşılama-bundan da para kazanma) ve Amerika’nın en zengin adamlarından (Ay, Satürn, Merkür, Neptün toprak üçgeni) biriydi. Cook Group’u eşi Gayle Cook ile birlikte (Ay Boğa – Jüpiter Yengeç sekstili aile şirketi – isimlerinin anlamı da boğa-yengeç yansımasıyla aşçı aslında:) ve Venüs de Yay eşi akademiyle de ilgiliydi) kurdu. Üniversitelerce onurlandırıldılar ve ödüllendirildiler.  Burada da Satürn Oğlak; Cook’un Biyoloji mezunluğunu, iş adamlığını (nasıl bir prensiple çalıştıysa boş bir odadan bir imparatorluk kurmuş), bilime hizmet eden ürün icatçılığını ve üretimini, yani işinin ve uzmanlığını, tarihe ve tarihi yapılara olan ilgisini / bilgisini açıklıyor.(Detaylı bilgi için; https://en.wikipedia.org/wiki/William_Cook_(entrepreneur))
 • Satürn Oğlak’ta ayrıca genel vücut güç ve kudreti (denge / direnç / yapı) yani spor ve fizik ile ilgili uzmanlıkları da görmek mümkün. Tabi bu durumda Oğlak’ın Yay yansıması etkileri olabileceğini, Satürn’le beraber hem bedensel yeterlilik, hem keyif aldığı şeylerle ilgilenmek, hem de meslek açısından kişisel gezegenlere de bakmalıyız. Aşağıda fikir vermek adına bir kaç isim paylaşıyorum.
  • Robert Walthour (1 Ocak 1878 – 1 Eylül 1949), döneminin en iyi Amerikalı profesyonel bisikletçilerinden biriydi. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Walthour)
  • Zora “Bell” Folley (27 Mayıs 1931 – 7 Temmuz 1972), savunma oyunu ve yumruk yeteneği ile tanınan, 20. yüzyılın ortalarında Amerikalı bir ağır siklet boksördü. (https://en.wikipedia.org/wiki/Zora_Folley)
  • Willie Howard Mays (6 Mayıs 1931), Major League Baseball’da (MLB) eski bir orta saha beyzbol oyuncusu . Şimdiye kadarki en büyük oyunculardan biri olarak kabul edilen Mays, The Sporting News ve ESPN de dahil olmak üzere tüm zamanların çoğu listesinde Babe Ruth’un ardından ikinci sırada yer alıyormuş.  (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Willie_Mays)
  • Kule (Satürn) dalışında uzmanlaşan Matthew Mitcham (2 Mart 1988 doğumlu) emekli bir Avustralyalı dalgıç ve tramplencidir . Bir dalgıç olarak, 10 m platformunda 2008 Olimpiyat şampiyonuydu ve Olimpiyat tarihindeki en yüksek 2. tek dalış puanıdır (o zamanlar şimdiye kadarki en yüksek puanlı dalışmış).  (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Mitcham)
  • Frederick Carlton Lewis (1 Temmuz 1961 doğumlu), dokuz Olimpiyat altın madalyası , bir Olimpiyat gümüş madalyası ve sekiz altın dahil 10 Dünya Şampiyonası madalyası kazanan Amerikalı eski bir atletizm sporcusu. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Lewis)
 • Ek olarak iş dünyasında da Oğlak / Yay yansımasından ötürü pek çok kurumsal yapıda uzmanlık kazanmış (siyaset, bilim, devlet, hukuk, yayıncılık, medya, basın, literatürde öğretici vs) kişiler görmek mümkündür.

Ek olarak;

 • Yine belirteceğimiz gibi, pek çok farklı konuda detay almak için farklı kombinasyonlara da bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğu ve örneklerde gerçekten saf arketipi makaslamanın zor olduğunu unutmadan sadece “Satürn’ün Oğlak burcu doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.
Örneklerdeki kişileri Satürn Kova semboliği açısından (yukarıdaki Satürn özelliklerini düşünün) inceleyelim. 
 • Kova Satürn’ü açısından (meslek – uzmanlık) ilk örnek olarak 1915’te Çanakkale’den geçemeyen İngiliz Devlet Adamı, Politikacı, Yazar, Tarihçi ve Asker Winston Churchill’i inceleyelim. Sir Winston Leonard Spencer Churchill  (30 Kasım 1874 – 24 Ocak 1965), İkinci Dünya Savaşı sırasında 1940’tan 1945’e kadar iki kez Birleşik Krallık Başbakanı olarak görev yapan bir İngiliz devlet adamı, asker ve yazardı. Burada şimdi şu hatırlatmayı yapalım. Kova örgütlenme ile ilgilidir, aynı zamanda çeşitlilik de vardır. Dolayısıyla Satürn Kova bir birey için “uzmanlık alanında çoklu sosyal yapıları birleştirme ya da ayrıştırma teması” var diyebiliriz. Dolayısıyla İngiltere’nin o dönemine baktığınızda iç sosyal sınıf ayrımının (hala bugün de var) yanısıra devam etmekte olan Dünya harbi ve netleştirilmesi gereken bir Dünya haritası vardı. Dolayısıyla burada Winston Churchill’in hem Devlet adamlığı yanı, hem siyasi yüzü (muhafazakar parti faaliyetleri), hem Dünya Savaşındaki tarihte “kolonicilik” stratejistliği, hem de savaşı kullanarak bir nevi toplum mühendisliği yapmaya çalışması pek çok olguyu açıklar durumda. (Hem Güneş Yay’ı hem de Uranüs Aslan’ı ile bağlantılı bir Satürn var). Kendisi kendi milleti tarafından bir kahraman olarak görünüyor diyorlar, fakat globalde de “emperyalist” olarak lanse ediliyor. Kendisinin savaş sonrası NATO ve Avrupa Konseyi gibi kuruluşların oluşturulmasında çaba gösterdiği söyleniyor. Bu kuruluşları Terazi’de görmüştük. Kendisinin de Mars’ı, Jüpiter’i ve Güney Düğümü Terazi’dir. Buradan da siyasetteki faaliyetinin ve bağlantılarının detaylarını görüyoruz.  Bir de Oğlak bölümünde bahsettiğimiz (yücelimli Oğlak Mars’ı olan) 26. ABD Başkanı Theodore Roosevelt ile birbirlerini pek sevmiyorlarmış, daha doğrusu Theodore Roosevelt onu da babası gibi “gerçek bir ilkesi olmayan, ucuz şöhretçi, gereksiz egolu” bulmuş. Bir Mars Oğlak’ın  kendisine kare pozisyonda duran bir Mars Terazi’yi “tavırsal açıdan” eleştirmesi gibi görülebilir, çünkü aslında çok detaylı bir tanışma geçmişleri de olmamış. Hayatının detaylarını öğrenmek isteyenler için bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill
 • Dünya Astrolojisi’nden yine güzel bir örnek verelim. “Sovyetler Birliği” kavramıyla hatırladığımız “Rusya” bir devlet (Satürn) düzeyinde bize çoklu tabanlardan ayrılarak oluşan – ama yine de bağımsız devletler topluluğuyla bağı olan bir yapıyı (Kova) anlatıyor.  1991’e kadar Sovyetler Birliği iken sonrasında tüm bu birlik Bağımsız Devletler topluluğu şeklinde ayrılmış. Aslında ne kadar ayrılsalar da bugün bile hala alttaki Satürn Kova enerjisini görüyoruz. (Rusya – Ukrayna 2022) Bu konu çok uzun o sebeple dağılışının kronolijisini buraya bırakıyoruz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Sovyetler_Birli%C4%9Fi%27nin_da%C4%9F%C4%B1lmas%C4%B1)
 • Wolfgang Amadeus Mozart‘tan da bahsetmeden geçmeyelim! Yine mesleki ve toplumsal yansımalarına bakacağız. Wolfgang Amadeus Mozart (27 Ocak 1756, Salzburg – 5 Aralık 1791, Viyana) veya vaftiz adıyla Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, Klasik Batı Müziği’nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekârlarından biridir. Burada müzisyenlik temasını başka yerlerde (Jüpiter Terazi, Venüs Kova) arasak da bu hikayeyi “meslek ve uzmanlık” anlamında makaslayacağız. Gençliğinde kraliyet ailelerine (belli kesime hizmet) konser verdiği,  senfoni, konçerto, oda, opera ve koro mantığında (çoklu prensipleri birleştirme) besteler yaptığı, kollektif alanda her türlü kesime hitap edebilecek türden “kompozisyon” yaratımı (yine çoklu prensip) ve aslında Klasik Batı Müziğinin deyimi yerindeyse temeli (Satürn/ prensip) kabul edildiği bir kapsamdan bahsediyoruz. Hem sistemin parçalarının (çalgıların – seslerin vs) hepsini bileceksiniz, hem bunları bir araya getireceksiniz, üstüne uzmanlaşıp tarihe geçeceksiniz. Hepsi çok Satürn. (Buraya ek parantez; literatür de Jüpiter’dir + Sanat da Jüpiter’in Terazide olması hali. Bu yerleşim de bu harita için tarihi açıdan etkindir.) İşin içinde suç, ceza, siyaset, hukuk da yok o zaman yukarıdaki çoklu prensiplerle beraber çok Kova 🙂 Bir de kitlesel iletişim ya da bir araya getirmek açısından da o zamanın kitlesel iletişim alanlarının etkinlikler (kutlamalar, özel günler ya da konserler vs) olduğunu da ekleyelim. Mozart tüm zamanların en önemli klasik (bu da Satürn bence çünkü ana, temel prensip demek) bestecileri arasında sayılır ve Batı müziği üzerindeki yapısal etkisi çok derindir. Hala ondan bahsettiğimizi saymıyorum bile. Hayatını detaylı merak edenler için bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Amadeus_Mozart

Ek olarak;

 • Yine belirteceğimiz gibi, pek çok farklı konuda detay almak için farklı kombinasyonlara da bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğu ve örneklerde gerçekten saf arketipi makaslamanın zor olduğunu unutmadan sadece “Satürn’ün Kova burcu doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.

Öncelikle bir gezegenin bir burçta yücelmesi kavramına açıklık getirelim. Yücelimdeki bir gezegen aniliği, benzersizliği, bir durumun en üst oktavında olma halini, gerçekten yücelmeyi anlatacaktır.

 • Satürn Terazi’de yücelimdeyken; sosyal, toplumsal ve değersel ölçümlerle standartlara, onaya ve kural kaidelere bağlanan her türlü ilişki ve kavram olarak karşımıza çıkacaktır.  Burada resmi bağlılıklar, zaman zaman resmi yaptırımlar, diğerlerinin sorumluluğunu alma ya da iki ucu dengeye getirme, ek olarak da bilim – teknikle ilintili kuramlar gibi temalar görülecek. Resmi sözler verilecek, ortak amaçlar için ortak sorumluluklar alınacaktır.  Tabi bu durumun gölgelerinde de belirli zümrelerin dominasyonu, karşıt uçların çekişmesi, görev icabı katılım (samimiyetsiz, soğuk, yüzeysel) gibi yansımalar da göreceğiz. Yücelimsel yönetimde olan bu yerleşimde çok spesifik etkiler görülecektir. 
 • Satürn Terazi burcu yücelim örnekleri;
  • Dünya Astrolojisi’nden iki kıtayı birbirine bağlayan şehrimiz İstanbul örneğiyle başlayabiliriz. Teknik olarak İstanbul iki kıta plakası arasında (Terazi) kurulmuş bir şehirdir (Satürn).
  • Yine aynı şekilde ülkemizin haritasında Satürn Terazi burcunda Merkür ile birlikte oturmaktadır. Kuruluş yılında da İstanbul – Ankara ikiliği vardı. Sonrasında da genel tarihimizde siyasi görüş olarak hep ikiye bölünmüş durumdayız (Sağ – Sol). Öyle ki biz yetişemedik ama bir zamanlar sağ-sol infiali dönemlerinde ve ardından gelen darbede oldukça karanlık siyasi olaylar olmuş. Hoş gerçi biz de az şey görmedik, uzaylılar bir iki sene daha izin versin de toparlanalım biraz.
  • Türkiye siyasetinde olan aynı durum ABD için de geçerli aynı zamanda.
  • Christina María Aguilera (18 Aralık 1980, New York), 6 Grammy Ödülü sahibi Amerikalı pop, gospel, caz ve R&B müzisyeni ve söz yazarıdır. Şüphesiz 80’lerin sonunda doğan herkesin okul defterinde Christina’nın renkli stickerları vardı! Bir neslin ergenliği kendisinin şarkılarını dinleyerek ve rakibesi Britney Spears’la rekabetlerini izleyerek geçmişti. Dört oktavlık ses aralığı ve yüksek notaları sürdürme yeteneği ile tanınması da oldukça ciddi bir vurgudur. Kendisi de bir ses yarışmasına katılarak çıkış yakalamış ve bir kuşağın sesi olarak anılmıştır. (Yeteneklerinin tümünü derin incelemek istersek haritasında önce Boğa yerleşimlerini, sonra Oğlak Mars’ı ve Yay – Terazi etkilerini de hesaba katmamız gerekecek.)
  • Bir başka örneği de tarihten verelim. 11.Louise (Fransa Kralı) hayatını önce babasıyla sonra da başkalarıyla girdiği saltanat rekabeti ile geçirmiş. Kendisinin enteresan bir şöhreti var. Hatta öyle ki; entrika zevki ve yoğun diplomatik faaliyeti, komplo ağları örme girişimleri, acımasızlığı sebebiyle ona “Kurnaz” ve “Evrensel Örümcek” lakaplarını takmışlar. Yani bir nevi gölge siyaset (Satürn Terazi) tanımı 🙂  Ayrıca Louis XI’in modern Fransa devletinin örgütlenmesine belki de en önemli katkısı, 1464’te kraliyet posta yolları sistemini geliştirmesi olmuş. Bu yücelim Bilim – Teknik açısından da yine Devlete ticari yollar açmak olarak karşımıza çıkıyor. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_XI)
  • Önemli bir dipnot olarak; Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “yücelimsel” vurgulara örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  
Önemli Not

Bu yazılar “Neo Klasik Astroloji” ekolü esasları baz alınarak yazılmıştır.  Eğer sizler de bu ekol hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Astrolog yazarlarımızın mezun olduğu Astroloji Akademisi kitap ve yayınlarını www.astrolojiakademisi.com‘dan inceleyebilirsiniz.