Venüs

Venüs

ve Temel Sembolikleri

Venüs Astrolojide önemli bir yer tutar. 3 burçta birden yöneticiliği vardır.

Bu sayfada Venüs’ten bahsederken önce Venüs için temel sembolikleri, sonrasında da Venüs’ün yönettiği burçlarda nasıl etkiler barındırdığını sırasıyla inceleyeceğiz.

 

Temel Bilgiler
Glifi - Sembolü
Venüs
Yönettiği Burç
boğa burcu
terazi burcu
Boğa ve Terazi
1 Zodyak Turu
1 Yıl (224 Gün)
Yüceldiği Burç
balık burcu
Balık
Retro Süresi
42 Gün (Yaklaşık)
Dost Gezegen
Jüpiter
Ortalama Hızı
00°59’08’’
Düşman Gezegen
Mars
Astrolojide Venüs;
Mundane Astrolojide Venüs;
 • Gündüz haritalarında anne , çekme enerjisi , sevmek, hoşlanmak, almak, enerjiyi korumak, hedonizm, ticaret, finans, zevkler, adalet ve savaş ile ilgilidir. 

 • Ayrıca siyaset, keyif, tembellik, strateji, hırs, alışveriş, realite ve güç ile alakalıdır. 

 • Sanat, moda, para, konfor, yardımlaşmak veya bir aracı kullanmak ile ilgili şeylerde bizlere konularını bulunduğu ev burç açılarına göre anlamlar yansıtır.

 • Ülkelerin sahip olduğu fiziksel güçleri, ekonomi, finans piyasaları, alım gücü, bankalar, bilim, savaş stratejileri, diplomasi ile ilgilidir. 

 • Diplomatlar, Ataşeler, Demokrasi, Siyasetçiler ve politika, Paylaşmak istemediği varlıkları, Savaş taktikleri,  Tüm aracılar,  Ülkenin en sevdiği konular ile de alakalıdır.

Venüs’ün temel semboliklerini inceledikten sonra haritalarımızdaki etkilerini daha iyi kavramak adına yöneticiği olan Boğa ve Terazi burcuna ve yücelimden yönettiği Balık burcuna göz atalım.

Boğa Burcu ve Venüs;
Terazi Burcu ve Venüs;
Balık Burcu ve Venüs;

Venüs’ün Boğa burcundaki atmosferine göz atacak olursak; bu alanda reel dünyayı, maddeyi, güveni, fizik gücü, para – ekonomi ve doğa gibi dünya üzerinde hepimizin materyalist olarak ihtiyaç duyduğu temaları görüyoruz.

Görmek, dokunmak, tatmak, sahip olmak, doymak gibi dünyevi duyu ve araçların pek çoğu Boğa temasıyla gelecektir. 

Venüs’ün Terazi burcundaki atmosferine göz atacak olursak; başkalarının da dahil olduğu, sosyal bir alana açıldığımızı, “görüntü”nün ve “diğerlerinin” önem kazandığını hissediyoruz.

Diplomasi, birliktelikler, stratejiler, enerjiyi bir başkasının kaynak ya da desteğini kullanarak korumak gibi dual temalar daha da görünür olacaktır. 

Venüs’ün Balık burcundaki atmosferine göz atacak olursak; burada Yücelim konusundan bahsetmemiz gerekecek. Ani ve büyük olaylar daha hissedilir hale gelecektir. 

Boğa ve Terazi’den farklı olarak burada “soyut” ve “arka plan” kavramları da tanımlarına dahil olacak. Soyut gerçeklerin de bir realitesinin olması (suyun kaldırma kuvveti ya da yer çekimi vs) gibi konular gündeme gelecektir. 

Boğa Burcu
ve Venüs Örnekleri
Terazi Burcu
ve Venüs Örnekleri
Balık Burcu
ve Venüs Örnekleri

Örneklerdeki kişileri Venüsyen etkileri hangi alanda Boğavari şekilde sergiledikleri (yukarıdaki Boğa özelliklerini düşünün) anlamında inceleyelim (Sevdikleri, ilgilendikleri şeyleri ya da onların fiziki yapılarını da gösteren detaylar).

 • 1 Temmuz 1977 doğumlu Amerikan Aktris Liv Tyler’ı hepimiz (global anlamda) Yüzüklerin Efendisi filminden “Prenses Arwen” olarak tanıdık. Kendi ülkesinde de 20’nin üzerinde filmde oynamış. Döneminin aktrisleri arasında “uzun boylu, düzgün fizikli ve muhteşem bir yüz oranına sahip” olmasından ötürü tercih sebebi olmuş. Ek olarak Givenchy kozmetik markasının 2003 yılından beri yüzü olmaya devam ediyor, hatta markanın kendisine ismini vermiş olduğu bir parfümü de var. Bu anlamda bu noktalardan da Venüs Boğa’dan gelen güzelliğini, stabil marka temsilciliğini ve gayet tabi yine venüs olan parfüm sembolizmasını anlayabiliyoruz. Öyle ki Yüzüklerin Efendisi’ndeki Arwen şöhretinden sonra; bir türk manken de Liv Tyler’ın fotoğrafını estetisyenine götürüp kendi çehresini sonsuza dek değiştirmişti, anladığınızı düşünüyorum 🙂 (Hayatı hakkında detaylı bilgi için bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Liv_Tyler)
 • 11 Mayıs 1904 doğumlu Salvador Dali sürrealist bir ressam olmakla birlikte heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilik gibi sanat alanlarında da eserler veriyordu.Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003’te “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Akademi Ödülü adayı olmuştur.  Kendisinin Boğa burcu vurgusu yüksektir, ayrıca Kova kontraantisyasında Satürn ve Koç’ta Jüpiter’i bulunur. Özel hayatında güzel bir erkek bedenine ilgi duyduğu ve genelde hep sektör liderleriyle pek çok işbirliği yapmasıyla bilinir. Hayatı boyunca, 1500’den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. Yine burada Venüs Boğa’yla gelen materyal bilgisi, güzellik takıntısı,  üreticilik ve fiziksel – somut sanatın pek çok alanına ilgisi bulunduğunu görüyoruz.  (Hayatı hakkında detaylı bilgi için bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Salvador_Dal%C3%AD)
 • Leonardo da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519), Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Venüsyen temalarla ne kadar iç içe olduğunu (bilim ve sanatın pek çok alanına ilgisinden) anlayabiliyoruz!
 • Yukarıdaki konuların genel kapsamından (bilimsellik, modelleme) Jüpiter Balık’ta da bahsettim. Çünkü Venüs Boğa’yla gelen materyal bilgisi ve somutluk, kendisinin Jüpiter Balık yerleşimi ile duble sanat ve bilim kokteyli olmuş 🙂 (Hayatı hakkında detaylı bilgi için bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci)
  Mesleklere farklı bir kombinasyondan bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Venüs’ün Boğavari doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  
Örnekleri Venüs Terazi (yukarıdaki Terazi burcu özelliklerini düşünün) anlamında inceleyelim. 
 • Terazi Venüs’ten bahsederken Birleşmiş Milletler (UN)’den bahsetmemek olmaz. Neptün, Venüs, Jüpiter ve Chiron’u Terazi’de yer alan haritasıyla; Birleşmiş Milletler ( BM ), amaçları uluslararası barış ve güvenliği korumak , uluslar arasında dostane ilişkiler geliştirmek, uluslararası işbirliği sağlamak ve ulusların eylemlerini uyumlu hale getirmek için bir merkez olmak olan hükümetler arası bir kuruluştur. Dünyanın en büyük ve en bilinen uluslararası organizasyonudur.  BM’nin genel merkezi New York City’deki uluslararası topraklardadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıklıkla ifade ettiği “Dünya 5’ten büyüktür” ifadesi aslında bu kuruluşun 5 lider ülkesi olan Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD’ye atıftır. Benim dış siyaset bilgim burada bitti 🙂 Ama bunca Terazi etkisiyle her türlü faaliyeti de kapsayan bir kuruluşun – üstelik global – haritasında Venüs’ün de Terazi’de olması oldukça spesifik. Burada kalabalık gözükse de yine belli bir kesimin söz hakkı olduğunu, “onlar isterse” bir şeyin uygulanacağını ya da reddedileceği, yeri geldiğinde pozitif faaliyetlerin yanısıra sadece kınamaktan ya da hakkını savunmak isteyene engel olmaktan da geri durmadığı, çıkar ve üstünlük rekabetlerinin de sıkça gözlemlendiği sembolizmayı güzel açıklıyor.  (Merak eden astrolog arkadaşlarım için harita bilgisi; 24 Ekim 1945 EST +5:00 Washington) Ayrıca detaylı olarak UN nedir ne değildir’i incelemek isterseniz linki buraya ekliyorum. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations) Cidden ben de iyi örnek diye yazdım, yoksa pek eğlenceli değil 🙂
 • Moderncilere ilginç gelecek fakat biz klasik ekollerin pek de şaşırmayacağı bir bilgi daha; Nato’nun da Venüs’ü Terazi! Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü yani NATO; 4 Nisan 1949’da 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması’na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifaktır. Venüs burada “Savaşlara ve barışlara karar verilme amacı taşındığını” gösteriyor. Elbette burada Jüpiter Oğlak (devlet orduları), Satürn Başak (en küçük detayına kadar iş birliğine hazırlık uzmanlığı) da dikkat çekici yerleşimlerden. Diğer detaylar için 24 Ağustos 1949 tarihli kuruluş haritasına ya da burada bıraktığım linkten Nato’nun işleyişine dair incelemeler yapabilirsiniz. (Bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/NATO)
 • Pablo Ruiz Picasso (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), yetişkin yaşamının çoğunu Fransa’da geçiren İspanyol ressam, heykeltıraş, matbaacı , seramikçi ve tiyatro tasarımcısıydı. 20. yüzyılın en etkili sanatçılarından biri, Kübist hareketin ortak kurucusu, inşa edilmiş heykelin icadı ,  kolajın ortak icadı ve çok çeşitli stilleri geliştirmeye ve keşfetmeye yardımcı olan bir sanatçı olarak bilinir. En ünlü eserleri arasında savaş karşıtı bir tablo bulunmaktadır. Pablo Picasso’nun Boğa etkisi de oldukça yüksektir ve retroları boldur. Öncelikle tahminimce Boğa etkisinin baskınlığından ötürü genç yaşlarda hep Natüralist çalışmış. Venüs Terazi aşamasında da; Sonra daha yaşlı bir sanatçı olan Henri Matisse’in Fauvist isimli çalışmasını gördükten sonra daha radikal ve soyut çalışmalar yapmaya başlamış (Diğerleriyle sosyal etkileşim, rekabet, farklı bakış açıları). Ve bu da iki sanatçı arasında oldukça verimli bir rekabet başlatmış. Venüs her ne kadar dış dünyada tezahür gösterse de aslında içsel bir gezegendir ve kişinin eğilimlerinin diğerlerinin “güzel görünürlüğünden etkilenerek sosyal rekabete girme” güdüsünü uyandırır. Her zaman olduğu gibi bir kişinin hayatı içinde saf Venüs Terazi arketipini makaslamak zor ama yine de rekabetçi doğanın ve soyut sanatın ana fikrini aldık. Hayatını merak ediyorsanız bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Pablo_Picasso
 • Venüs Terazi’den fiziki ve sosyal anlamda bir başka örnekle devam edelim. Belki bize tam yetişmedi ama anne babalarımız mutlaka hatırlar. Monaco Prensesi Grace Kelly’nin de Venüs’ü Terazi burcundaydı. Kendisi pek çok sinema filminde yer almış (tabi burada bazı sorunlar da söz konusu) ve kendi döneminde “dünyanın en zarif ve güzel kadını” olarak tanınmış. Ek olarak sanata olan desteği ve ilgisi, yine kendi döneminde olağan bir moda öncülüğü (Kelly çantası) yaratması, sosyal çalışmalara katkısı ve sonradan da olsa evlilik yoluyla “Prenses” gibi bir soyluluk ünvanı alması gibi pek çok semboliği görebiliyoruz.  Aşkının getirdiği sorumluluklar sebebiyle mesleğinden de vazgeçmiştir. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Grace_Kelly)
 • Yukarıda yine çiğ arketipleri makaslamanın oldukça zor olduğunu hatırlatarak, haritanın bir bütün olduğunu da unutmadan “Venüs’ün Terazi burcu doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  

Öncelikle bir gezegenin bir burçta yücelmesi kavramına açıklık getirelim. Yücelimdeki bir gezegen aniliği, benzersizliği, bir durumun en üst oktavında olma halini, gerçekten yücelmeyi anlatacaktır. 

Venüs bu burçta yücelir. 

 • Öncelikle bilimsel açıdan ele alalım. Venüs’ün realiteyle ilişkisinden bahsetmiştik. Balık olunca yine bir soyutluktan söz edeceğiz. “Soyut Realite”nin somutlaştırılması olarak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs için Halk Sağlığı Acil Durumu ilan ederken (henüz global pandemidir diye resmen ilan edilmedi, bunun için 11 Mart 2020 Güneş Balık’ı bekleyeceklerdi.) Venüs Balık burcunda ve Neptün’le kavuşumdan henüz ayrılıyordu. Tüm global bilim merciileri hem kendi ülkeleri içinde hem de globaldeki bilim adamlarıyla bu gerçek (Venüs) ama bilinmez tehlikeyi (Balık-bilinmeyen) anlamak için biraraya (Oğlak Stelyum) geliyordu.  Dünya Sağlık Örgütü de Covid19’un (arka planı bilinmeyen ama gerçek bir risk) Halk Sağlığı acil durumunu gerektirecek ve pandemiye varabilecek yayılmacılıkta (Mars Yay) bir risk olabileceğini ilan etti (Güneş Kova + Merkür Kova; önlenemez krizler ve kollektiflik).  (Detaylar için bkz; https://www.who.int/news/item/30-01-2020-statement-on-the-second-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-outbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov))
 • Venüs’ün hem soyut hem de somut anlamda istediklerimiz ve sevdiklerimizle ilgisi olduğunu söylemiştik. Ek olarak burada estetik anlayış, realite ve sanat da var. Balık ile Venüs semboliklerini bir araya getirdiğimizde “aşkın sanat sevgisi” ya da “soyut ideolojili sanatlar” gibi kavramlardan bahsetmek mümkün. Örneğin Van Gogh; intiharından sonra ünlü olduğu için, halkın hayal gücünde yanlış anlaşılan bir dahi olarak görülmeye başlanmış, 2.100’ün üstünde eser bırakmış ve Modern Sanat tarihine geçmiş bir isimdir.  Kendisinin Venüs’ü gibi Mars’ı da balıktır (Güneş’i kontra Koç’ta, Ay’ı ve Jüpiter’i kare Balık’ta). Tıpkı sanat sevgisi ve bu alandaki sanat üretimi gibi alkol bağımlılığı ve psikolojik rahatsızlıkları da olduğu bilinir.  (Hayat hikayesini merak edenler için bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh)
 • Venüs Balık’ın yüceliminde sanat pek çok anlamda karşımıza çıkacaktır. Güzel görüntü vermek / yakalamak, verilmek istenen mesajı görsel / duyusal en iyi şekilde yansıtmak, arzu edilebilecek bir bedene, sese, sanata sahip olmak anlamında izler göreceğiz.
  • TV / Müzik dünyası; Emma Watson, Drew Barrymore, David Tennant, Orlando Bloom, Kristen Steward, Penelope Cruz, Adam Baldwin, John Travolta, Reese Witherspoon, Barbra Streisand, Kristen Dunst, Rachel Weisz, Kate Hudson, Celine Dion, Justin Bieber..vs.
  • Literatür (edebi) Charles Dickens, Emile Zola, Victor Hugo, Jules Verne vs. Ayrıca Galileo ve Thomas Edison gibi bilim adamları da var.
  • Venüs Balık’ı hangi alanlarla eşleştireceğimizi önceki yazılarda belirttiğimiz gibi “kimliksel”, “donanımsal” ya da “mesleki” başka yerleşimlerle de incelememiz gerekir.

Yine belirteceğimiz gibi, farklı detaylara yine başka kombinasyonlarla da bakmamız gerekecek. Haritanın bir bütün olduğunu ve saf arketipleri örneklerden makaslamanın zor olduğunu unutmadan sadece “Venüs’ün Balık yücelimsel yönetimine” örnekler vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.  

Genel bilgi;

Şüphesiz Balık burcunu yücelimsel yöneten Venüs yerleşimi ve etkilerine verilebilecek sayısız örnek mevcuttur. Sizler de bu yerleşimin doğasını anlamak için yukarıdaki açıklamalardan örnek alarak başka haritaları gözlemleyebilir ve fikir üretebilirsiniz. 

Önemli Not

Bu yazılar “Neo Klasik Astroloji” ekolü esasları baz alınarak yazılmıştır.  Eğer sizler de bu ekol hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Astrolog yazarlarımızın mezun olduğu Astroloji Akademisi kitap ve yayınlarını www.astrolojiakademisi.com‘dan inceleyebilirsiniz.