Yengeç Burcu

yengeç burcu

Yengeç Burcu

ve Temel Sembolikleri

21 Haziran – 22 Temmuz tarihleri arasında doğan kişilerin güneşi Yengeç burcunda olacağından, “Yengeç burcu” kişiler olarak nitelendirilir. Fakat burada Şubat ayının farklı yıllarda gün bazında artıp azaldığını dikkate alırsak bazen 1-2 gün ileri veya geri oynamalar olabilir. 

Temel Bilgiler

Yengeç Burcu Astroloji’de ; “Temel İhtiyaçlar ve Güvenlik” İle İlişkilendirilir. Ev, Yuva, Aile, Anne ya da Bakıcılar, Güvenlik Mekanizmaları, Yabancılık – Yurtdışı, Koruma İçgüdüsü, Besleme, Bakma, Geçmişe Önem Verme, Sahiplenici bir tutum, Eskilik, Eskiye özlem, Gizleme, Saklama, İstif Derecesinde Toplama, Depolama, Yeraltı, Korku ve Ölüm temalarıyla sıklıkla ifade edilir. 

Mundane (Dünya) Astroloji’de Benzer Olarak; Mekanlar, Soya (Aileye) Bağlı Yönetimler (Kraliyet, Irksal Yüceltimler),  Irk, Milliyet, Vatan, Alan, Aile Yapısı, Halk, Beslenme Konuları, Gıda, Tarım, Barınma, Stok, Konut, Emlak, Nostalji, Doğal Rezervler, Güvenlik Konuları, Empati, Yeraltı ve Yerüstü Sular ya da Sucul Yerler, Tarih, Gelenek, Görenek, Arkeoloji, Kadınlık ve Kadınlarla ilgili şeyler (Doğum, Fizik Beden Yapısı, Güzellik) gibi konular da bu burçla ilişkilendirilir. 

Sağlıkta mide, bağırsak (oniki parmak), beslenme, göğüsler, süt bezleri ve hafıza ile ifade edilir. Kalıtsal rahatsızlıklar (mide, hormon, kanser, beslenmenin aşırılık ve eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar) da bu burç ile ifade edilir.

Glifi - Sembolü
yengeç burcu
Yengeç
Dönemi
yengeç burcu
21 Haziran – 22 Temmuz (*)
Yönetici Gezegeni
Ay
Yücelim Gezegeni
Jüpiter
Antisya Burcu
ikizler burcu
İkizler
Kontra Antisya Burcu
yay burcu
Yay
Karşıt Burcu
oğlak burcu
Oğlak
Vücuttaki Temsil Bölgesi
Mide, Göğüs, Hafıza, Hormonlar, Genetik
Aydınlık Özellikleri
Hafıza, Korumacılık, Adaptasyon
Gölge Özellikleri
Gizlemek, Aldatmak, Kaygı, Biriktirmek
Yengeç burcundaki gezegenleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Bir doğum haritasında Yengeç burcuna düşen gezegenler öncelikle mutlaka yukarıda bahsettiğimiz temalar gibi sembolikler ifade edeceklerdir. Yukarıdaki özelliklere ek olarak da; bu burca düşen gezegenin özelliklerini kombine edip düşünmek gerekir.  

Yengeç burcunun yönetici gezegenini
nasıl değerlendirmeliyiz?
Yengeç burcunun yücelim ilişkisini
nasıl değerlendirmeliyiz?

Ay bu burcu yönetir. Ay ayrıca Boğa burcunda da yücelir. Boğa’daki yücelim daha dünyevi esaslara dayanırken; Yengeç’teki yöneticiliği ise daha güdüsel ve “eksiklikleri ve güvenlik açıklarını daha çok içselleştirme” esasına dayanır. 

Ay Yengeç burcu yerleşim örnekleri;

Örneklerimizi “Ay Yengeç” sembolizması (yukarıdaki Yengeç özelliklerini düşünün) anlamında inceleyelim.

  • Öncelikle İngiltere şüphesiz bu konuda harika bir örnek haritaya sahip. 1 Ocak 1801 kuruluşlu İngiltere’nin Ay’ı Yengeç burcu yerleşimindedir. Burada İngiliz kraliyet ailesini net olarak görebiliyoruz. Üstelik hem kraliyet ailesinin hem de bir hükümetin varlığını da tam karşısındaki Oğlak Güneş’i ile açıklayabiliriz. Bu anlamda Ay Yengeç İngiltere örneğinde “soya bağlı yönetim biçimi”ni açıklıyor.
  • John Davison Rockefeller JR (29 Ocak 1874 – 11 Mayıs 1960) Amerika’nın en zengin adamının tek oğluydu. Standart Oil’in mirasçısı ve günümüze kadar uzanan Rockefeller ailesinin de soyunun kaynağıdır. Rockefeller’lar ile ilgili şehir efsaneleri ya da bizim de emin olamadığımız pek çok söylenti var. Burada soysal aktarım fizik dünyaya da sirayet etmiş ve bu aile “dünyaya hükmeden aile” olarak tanınmıştır.
  • İtalyan moda tasarımcısı Giorgio Armani (11 Temmuz 1934 doğumlu) dünya çapında tanınan bir modacıdır. Kollektif alandaki Yengeç Ay’ıyla ülkesi İtalya’dan başlayarak dünyanın her yerinde “insanları giydiren” dev bir moda markası yarattı. Ay Yengeç ile gelen güvence (gerek olsa da olmasa da) güdüsüyle müzik, spor, otelcilik alanında da pek çok yatırıma devam etmiştir. (Güneş, Merkür, Ay ve Plüto Yengeç’te, Mars ve Venüs’ü İkizler’dedir.) Kendisi cinsel hayatını da açıklıkla yaşamış ve birlikte olduğu kişi ile uzun yıllar birlikte çalışmıştır. Ek olarak  model Ana Carolina Reston’ın anoreksiya nervoza nedeniyle kendini açlıktan öldürmesinden sonra vücut kitle indeksi (VKİ) 18’in altında olan modelleri yasaklayan ilk tasarımcıydı. (Bkz; Wikipedia)

Ek olarak;

  • Ay Burcu Yengeç olan ABD’nin 26. Başkanı Theodore Roosevelt‘ten de kısaca bahsedelim.  Amerikalılara göre kendisi oldukça önemli bir figürdü. Öyle ki hem iç hem de dış politikalarla kendi ülkesinin çehresini değiştirdiği, halk içinde “kahraman” olarak görüldüğü söylenir. ABD’nin meşhur Rushmore dağında heykeli olan 4 Başkan’dan biridir. Kendisinin aile geçmişi, sağlık durumuyla ilgili sorunları ve siyasi süreçlerini detaylı incelemek isterseniz, buraya linki bırakıyorum. İlginç bir haritası var. Bazı kesimlerin de kendisinden “Irkçı” olarak bahsettiğini de belirtmemiz gerek. (Ay Yengeç – Irkçılık) (https://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Roosevelt)

Yine belirteceğimiz gibi, pek çok farklı konuda detay almak için farklı kombinasyonlara da bakmamız gerekecek, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan sadece “Ay’ın Yengeç doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.

 

Öncelikle bir gezegenin bir burçta yücelmesi kavramına açıklık getirelim. Yücelimdeki bir gezegen aniliği, benzersizliği, bir durumun en üst oktavında olma halini, gerçekten yücelmeyi anlatacaktır.

Jüpiter bu burçta yücelir.  Aile yapısını Yengeç’i yöneten Ay’da gördük. Fakat Aile olmak için de yine de yabancıların katılımı gerek! Aile genişledikçe, ailenin tüm dolaşımı dış dünyada da sosyal anlamda gelişme gösterir. Gerek alansal yayılım (kaynakların yetersizliği sebebiyle alışılan mekanların dışında yaşamak) gerekse de sosyal yayılım (kültür, inançlar, dinlerin temeli aileden gelir) devam eder. Her sosyal yapının da kendisine göre kabulleri, yazısız kuralları ya da çerçevesi olacaktır. Ek olarak pek çok haritada Jüpiter burada yücelimsel yönetiminde çok spesifik etkiler gösterecektir. Pek tabi burada Yengeç burcu semboliklerinin yayılan ve genişleyen etkilerini göreceğiz.

Jüpiter Yengeç burcu yücelim örnekleri;

  • Neil Alden Armstrong (5 Ağustos 1930 – 25 Ağustos 2012), 1969’da Ay’da yürüyen ilk kişi olarak bilinen Amerikalı astronot ve havacılık mühendisidir. Aynı zamanda bir deniz havacısı , test pilotu ve üniversite profesörüydü. Jüpiter’i Yengeç burcundaydı (mekanlar) ve Satürn’ü Oğlak (uzmanlık alanı teknoloji) burcundaydı. Burada “Ay’a ayak basan ilk Amerikalı” olarak tanındığının altını çizelim ve ekleyelim Yengeç burcu (Ay) mekanları, Jüpiter de “uzay”ı anlatıyor. Kendisinin Pilot olması da Satürn Oğlak’ın ifade ettiği “teknolojiyle ilgili uzmanlıklar”ını açıklıyor.  Ve gayet tabi bunun havacılık alanından geldiği (Jüpiter Yengeç) de gayet açık. Mars’ı da antisyası İkizler’de! Yani mekanlardan (Yengeç), uzaya (Jüpiter) ayak basmış (Mars İkizler).  Detaylı bilgi almak isterseniz linki buraya bırakıyorum. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong).
  • Benito Amilcare Andrea Mussolini (29 Temmuz 1883, Predappio – 28 Nisan 1945, Giulino di Mezzegra), Ulusal Faşist Partinin lideri olan İtalyan politikacı ve gazeteci olarak bilinir. Kendini faşist olarak tanımlayan Mussolini, iktidara geldikten sonra Duce (Lider) olarak tanındı. Mussolini, faşizm ideolojisinin ilk örneği olan İtalyan faşizminin kurucusudur, bu sebepten dolayı faşizmin kurucusu olarak da kabul edilmektedir. Burada faşizm (Yengeç) konusunda siyasi ve toplumsal (Jüpiter) yansımayı oldukça açık bir sembolik olarak görebiliyoruz. Tabi ek olarak Güneş Aslan’ın diktatöriyel yansıması da cabası. (Bkz; https://tr.wikipedia.org/wiki/Benito_Mussolini)
  • Bertrand Arthur William Russell, 3. Earl Russell ,  (18 Mayıs 1872 – 2 Şubat 1970) bir İngiliz matematikçi, filozof, mantıkçı ve kamu entelektüeliydi . Matematik, mantık, küme teorisi , dilbilim , yapay zeka , bilişsel bilim , bilgisayar bilimi ve analitik felsefenin çeşitli alanları , özellikle matematik felsefesi , dil felsefesi , epistemoloji ve metafizik üzerinde önemli bir etkisi olmuş. Burada Jüpiter’in Güney Düğüm etkisi olan “toplumsal bilgi”yi (yukarıda matematikten tutun da felsefeye kadar hepsi var – harika örnek) görüyor ve hafıza, zeka, dil gibi Ay’sal ve Yengeç’sel yansımaları da farkediyoruz! Bu Jüpiter Yengeç’in yanında bir de Uranüs’ü ve karşısında da Satürn Oğlak’ı da görüyoruz. Bu da bilimsel anlamda (Oğlak) uzmanlıkları olduğunu ve bunların topluma (Jüpiter) “ilkler” (Uranüsle) olarak yansıyıp literatüre (Jüpiter) girdiğini gayet açık gösteriyor. Neptün’ü de Koç olarak burada bir T Kare oluşturuyor ki; hesaplama, teori geliştirme, modelleme ve kurgulama anlamında da kuşaklara iz bıraktığını anlayabiliyoruz. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Bertrand_Russell)

Yine belirteceğimiz gibi, farklı detaylara yine başka kombinasyonlarla da bakmamız gerekecek. Burada haritanın bir bütün olduğunu unutmadan olabildiğince “Jüpiter Yengeç” sembolizmasına örnekler vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız. 

Genel bilgi;

Şüphesiz Yengeç burcu etkilerine verilebilecek sayısız örnek mevcuttur. Sizler de bu burcun doğasını anlamak için yukarıdaki açıklamalardan örnek alarak başka haritalarda gözlemleyebilir ve fikir üretebilirsiniz.