Akrep Burcu

akrep burcu

Akrep Burcu

ve Temel Sembolikleri

23 Ekim – 23 Kasım tarihleri arasında doğan kişilerin güneşi Akrep burcunda olacağından, “Akrep burcu” kişiler olarak nitelendirilir. Fakat burada Şubat ayının farklı yıllarda gün bazında artıp azaldığını dikkate alırsak bazen 1-2 gün ileri veya geri oynamalar olabilir. 

Temel Bilgiler

Akrep burcu Astroloji’de ; Tabuları, Gizli Olanı, Cinselliği, Hırsı, Tutkuyu, Azmi, Güç ile Güven Bulmayı, Kimya Ve Gömülü Yer Altı Konularını, Psikolojiyi, Şifa, İlaç, Cinsellik, Fobiler, Dönüşüm ve Sonları anlatır. 

Sosyal düzlemde; Büyük Ölçüde Kitleleri Etkileyecek Dönüşümleri, Finansal ve Yeraltı Kaynakları, Suçluları, Tehlikeli Materyalleri (Toksik Maddeler, Zararlı Araçlar Silah Vs), Batıl İtikatları, Tıbbi (Doktor, Cerrahi, Ecza) veya Gizli Görevleri Anlatır. Sağlıkta ise Cinsel Organlar, Ameliyatlar ve Boşaltım Sistemi ile ilişkilendirilir.

Glifi - Sembolü
akrep burcu
Akrep
Dönemi
akrep burcu
23 Ekim - 23 Kasım (*)
Yönetici Gezegeni
Mars
Yücelim Gezegeni
Yücelimi yoktur*
Antisya Burcu
Kova burcu
Kova
Kontra Antisya Burcu
aslan burcu
Aslan
Karşıt Burcu
boğa burcu
Boğa
Vücuttaki Temsil Bölgesi
Cinsel Organlar, Boşaltım Sistemi
Aydınlık Özellikleri
Şifa, Arınma, Dönüşüm, Temizlik
Gölge Özellikleri
Şüphecilik, Batıl Inanç, Korku, Gizlenme
Akrep burcundaki gezegenleri nasıl değerlendirmeliyiz?

Bir doğum haritasında Akrep burcuna düşen gezegenler öncelikle mutlaka yukarıda bahsettiğimiz temalar gibi sembolikler ifade edeceklerdir. Yukarıdaki özelliklere ek olarak da; bu burca düşen gezegenin özelliklerini kombine edip düşünmek gerekir.  

Akrep burcunun yönetici gezegenini nasıl değerlendirmeliyiz?

Mars bu burcu yönetir. Ayrıca Mars Koç’u da yönetir fakat Koç’ta daha gözle görülebilen etkiler verecektir. Mars Koç atak, hızlı, açık, düşünmeden ve fevri davranabilir. Mars’ın Akrep burcu doğasında ise derinliklerde hareket eden, pes etmeyen, risk alabilen, hırslı, tutkulu, korkuları ve stresleri olan, cinsellikle ilgili özel durumları olan, örtük davranışlı (gizli), şüphe çeken yada duyan tarzda hareketler gözlemleyeceğiz. Mars aynı zamanda enerjinin nerede tüketildiğini, hangi alanda faaliyette bulunulduğunu da anlatacağından Akrep burcu ile birlikte kriz yaratmak – çözmek teması da sıklıkla görülecektir. Oğlak’ta ise yücelimde olacaktır. Mars semboliklerini incelemek için Mars gezegeni yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mars Akrep burcu yerleşim örnekleri;

Örnekleri Mars Akrep burcu yerleşimi (yukarıdaki Akrep burcu özelliklerini düşünün) kapsamında inceleyelim.

  • İlk örneğimiz bir Suç vakası olacak. Jürgen Bartsch (doğum adı Karl-Heinz Sadrozinski ; 6 Kasım 1946 – 28 Nisan 1976), yaşları 8 ile 13 arasında değişen dört çocuğu öldüren ve on beş yaşındaki bir çocuğu öldürmeye teşebbüs eden Alman bir seri katil olarak tanınıyor. Bu adamın davası, Alman yargı tarihinde, şiddet içeren bir çevreden gelen sanığın ceza derecesini belirlemek için psiko-sosyal faktörlerinin kullanıldığı ilk vakaymış. Burada annesinin doğumdan sonra öldüğü, zaten gayrimeşru doğduğu, ilk dönemlerinde hemşireler tarafından bakıldığı, sonradan evlatlık edindiği ailede psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından tacize uğradığı ve ilk cinayetini 15 yaşında işlediği gibi bilgiler yer alıyor. Mars Akrep’le gelen pek çok sembolizmayı (cinsel açıdan hürriyetinden yoksun bırakılarak hem zarar görme hem zarar verme – psikolojik ve dürtüsel davranışlar hatta ölümün-survivor’ın kıyısı Mars 29 derece) anlayabiliyoruz. Burada Mars Akrep’in herşeyi tehdit olarak algılayan doğasının yanısıra AA Ratingli haritada Ay’ı Koç’ta (dürtüsel bakıcı ya da anne yokluğu), Güneş’i Akrepte (hayat derin dönüşümler ve tabular alanı) bir karakter görüyoruz. Jüpiter de Güneş tarafından yakılmış, Güneş aynı zamanda Satürn’e kare (Baba figürü yok ya da sağlıksız). Herşeye rağmen yine survive etti, 10 yıl çocuk tutukluluğu seviyesinde ceza aldı, sonra psikolojik tedavi gördü. Hatta evlendi de. Cezası da hadım edilmeye döndürüldü, hadım edilirken aşırı doz anesteziden öldü. (Hem Mars 29 derece, hemde Güneş – Satürn karesi yoksunluk – hayatın blokları ve Satürn’ün uyuşturucularla da bağı var.) Gördüğümüz gibi haritada sürekli benzer sembolikler kendi potansiyellerince hayatı boyu devam edip durmuş. İncelemek isteyenler için bu data Solar Fire’da mevcut. (Hayat hikayesi için bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%BCrgen_Bartsch)
  • Mars Akrep’i bir başka açıdan (Kriz yönetmek, daha büyük verim için köklü dönüşümler yapma riskine girmek ve gerçeği ortaya çıkarmak) inceleyelim. Sir Hugh Greene‘den bahsedelim. Sir Hugh Carleton Greene (15 Kasım 1910 – 19 Şubat 1987) bir İngiliz televizyon yöneticisi ve gazeteciydi. 1960’tan 1969’a kadar BBC’nin genel direktörlüğünü yaptı. Meslek yöneticileri Ay ve Satürn Boğa’da ve Retro bu bir nevi realite ve güç odakları ile ilgili (neyse o mantığı, temel sosyal güven sistemi oluşturma, baskıya direnç geliştirme) olarak yorumlanabilir. Eğitimi de klasik moderasyon ve İngiliz dili üzerineymiş. Karşısındaki Jüpiter, Mars, Güney Düğüm, Venüs ve Güneş ile risklere rağmen yalan haber yapmamak, baskıya tehlikeye rağmen direnmek, kriz yönetmek, gerçeği aydınlatmak, şüpheleri temizlemek arındırmak gibi çıkarımlar yapabiliriz. Kaldı ki önceki işlerinde savaş sebebiyle işinden geçici olarak ayrıldığı ve bir süre istihbaratta pilot subay olarak görev aldığı da belirtilmiş. Adam hayatı boyunca ya canının ya da işindeki rekabetinin survivor’ını yaşamış.  Bütün bu hikayenin neden böyle geliştiğini bu bilgi daha çok açıklayacak sanırım. National Biography’den Colin Shaw; Sir Hugh Greene’in Nazilere doğrudan tanık olduğunu ve vicdanen çok derinden etkilediğini söylemiş. Ve şunu eklemiş “Nazilerin yaptıkları onu öyle etkiledi ki hayatının geri kalanı boyunca ‘hoşgörüsüzlükten ve özgürlük kaybının yol açtığı karakter bozulmasından nefret etti’. Güneş Akrep’te Venüs ve Merkür’ü yakarken, diğer yandan da karşısına yerleşen Ay – Satürn Boğa karşıtlığına köprü oluşturuyor. Bunun etkisini şöyle açıklayabiliriz; “kişinin vicdani muhasebesi olduğunu, iki ucu da görüp farkındalık kazandığını ve her türlü riske rağmen kendi yargılarından ve değerlerinden vazgeçmediğini” anlıyoruz. Mars ve Jüpiter Akrep’le de risk olsa da yine basın – yayın alanında idealist olduğunu ifade edebilir. Hatta tüm saldırıları çürütmekten enteresan bir zevk aldığı ve hep yeni bir krizi keyifle beklediği söyleniyor. En özet bilgi de hem BBC’nin hem de yayıncılık anlamında bütün bir ülkenin bakışını değiştiren (çirkin, konuşulmayan, korkulan ve tabu sayılan ama gerçek şeyleri de gösterdiği ve bir şeyler için risk almaktan korkmadığı için) “Reformist” bir figür olarak tarif ediliyor.  Yazsam sabaha kadar yazarım ama burada daha detaylı bilgi almak isteyenler link bırakarak noktalıyorum. (Bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Hugh_Greene)
  • Bir tane de Tıbbın gelişimi ve şifa arama alanından örnek verelim. Josef Leopold Auenbrugger veya Avenbrugger (19 Kasım 1722 – 17 Mayıs 1809),  Leopold von Auenbrugger olarak da bilinir ,  bir teşhis tekniği olarak perküsyonu (ritimli vuruşla muayene) icat eden Avusturyalı bir doktordu . Bu keşfin gücüyle modern tıbbın kurucularından biri olarak kabul edilir. Kulağını hastaya dayayarak ve göğse hafifçe vurarak , altta yatan doku ve organların yoğunluğunun değerlendirilebileceğini (Venüs Oğlak; fizik beden sisteminde bilimi kullanma ya da fizik bedeb mekaniğinde teşhisler yapma) keşfetti. Bu vurmalı teşhis tekniğinin kökeni, babasının otelinin mahzenindeki şarap fıçılarının seviyesinin test edilmesinden geliyordu. Bakın ne kadar ilginç ki Şarap yapımındaki fermantasyon süreci de Ay ve Akreple alakalıdır. Bu yöntemle kalbin ana hatlarını çizmeyi başarmış (Mars’la beraber Güneş de Akrep; görünenin altındakini ortaya çıkarmak; Güneş zaten kalp, Burada Neptün Chiron sekstili de var; şifa için hipotez kurma – ve bunun Neptünsel etkiyle sonradan kuşaklara aktarılıyor oluşu). Tarihte ilk kez bir doktor, önemli bir hastalık belirtisini nispeten doğru ve nesnel olarak belirleyebiliyordu (Merkür, Jüpiter, Satürn ve Güney Düğüm Yay; Literatüre geçen toplumsal kabullü bilgi uzmanı, Oğlak Venüsü yansımasıyla da bu bilgi “bilimsel” ve insan bedeninin mekaniğine ait). Bulgularını bir kitapçıkta yayımladı ama kimse buna pek aldırış etmemiş bu da yine şüphe uyandırma gölgesi açısından örneklenebilir. 10 yıllık çalışmasının ardından (pes etmemek), sıvı enjeksiyonu yaparak perküsyon tanısıyla bu sıvının doğru çıkış yerini hesaplamış.  Literatüre’e Auenbrugger tanısı olarak geçmiş bir bulgusu da vardır. Sonraki çalışmalarını da Tüberküloz’a ayırmış. Tüberküloz da bildiğimiz üzere hava yoluyla bir bireyden diğerine yayılan, bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Bir kişi aktif verem hastalığı geliştirdiğinde (nefes – partikül, virüs), hastalığın öksürük, ateş, gece terlemesi veya kilo kaybı gibi belirtileri ve semptomları aylarca sadece hafif seviyede görülebilir. Yani mikroplar sonraki aşamada genel bağışıklık (Mars) mekanizmasına saldırır ve çoğu zaman uzun süreli ve sinsi ilerler (Akrep). Kendisinin Kuzey Düğümü İkizler’de (nefes, partikül) , Yöneticisi Merkür de Jüpiterle (yayılmacı partikül) beraber Yay’dadır, yine Uzmanlık alanını gösteren Satürn’de (uzmanlık) Yay’dadır ve yukarıda bahsettiğimiz gibi Venüs Oğlak’la (fizik beden sisteminde bilimi kullanma ya da beden mekaniğini inceleme) yansırlar.  Yani uzmanlık alanı bile yine harita potansiyellerinin  tekrar eden vurgularını gösteriyor. (Daha da detay istiyorsanız bkz; https://en.wikipedia.org/wiki/Leopold_Auenbrugger) (Ps: Ayrıca Solar Fire’da B ratingli haritası mevcut,  Ay’ı ve Yükselen de dahil evleri belli değilmiş gibi düşünüp inceleyebilirsiniz.)

Ek olarak;

Yine belirteceğimiz gibi, haritanın bir bütün olduğunu unutmadan olabildiğince “Mars’ın Akrep doğasına” örnek vermek istedik. Diğer gezegenlerde ve burçlarda farklı noktaları da bu hesaba katıyor olacağız.